Skip to Content

Езопова мова: як росіяни у соціальних мережах креативно висловлюють антивоєнний протест

Be First!
by 15 Листопада, 2022 Політика

Суддя каже, що це нормально – «не любити рибу»

Скріншот зображення користувача «ВКонтактє», який демонструє табличку «Ні – воблі», а також скріншот із відео Семена Слєпакова на YouTube

Перекладачка: Дарина Гловацька

Суддя Центрального районного суду Тюмені (Сибір, Росія) зняв обвинувачення у «дискредитації російської армії» із 30-річної Аліси Кліментєєвої. 24 вересня 2022 року вона написала крейдою «Ні в****і» («Нет в****е» (рос.) на тротуарі у парку. Поліція затримала її того ж дня. Під час судового процесу затримана пояснила, що її послання не означало «Ні війні», а, навпаки, «Ні воблі» (це риба, яка у своїй назві містить першу і останню літеру російського слова «война»). Підсудна пояснила, що відчувала велику неприязнь до такої риби, і суддя, Сергій Романов, підтримав її точку зору і зняв обвинувачення. Суддя також наполіг, щоб крейду синього кольору, якою малювала Аліса Кліментєєва, повернули їй назад.

Це рідкісний випадок, коли з людини зняли звинувачення у скоєнні публічних дій, спрямованих на дискредитацію російської армії за статтею 20.3.3, яка була додана до Кодексу про адміністративні правопорушення Росії після вторгнення в Україну. Стаття передбачає штраф до 100 000 рублів для громадян, до 300 000 рублів для посадових осіб та до 1 мільйона рублів для юридичних осіб.

Водночас у березні з'явилась нова стаття 280.3 у Кримінальному Кодексі РФ: «Публічні дії, які спрямовані на дискредитацію використання Збройних Сил Російської Федерації з метою захисту інтересів Російської Федерації та її громадян, підтримки міжнародного миру та безпеки чи виконання державними органами Російської Федерації своїх повноважень з цією метою». За порушення цієї статті громадянину Росії загрожує штраф до 5 мільйонів рублів (80,654 доларів) або позбавлення волі терміном до 10 років. Якщо поширення «хибної інформації» спричинить «важкі наслідки», то термін позбавлення волі становитиме від 10 до 15 років.

В інтерв’ю для «Радіо свобода», у подкасті «Сибір: Реалії» Аліса Кліментєєва розповіла, що її затримали вперше, і, як вона вважає, її випадок нетиповий, а рішення суду — це поєднання фортуни та лояльного ставлення співробітників та судді.

Дійсно, за інформацією незалежного видання «МедіаЗона», з моменту появи цієї статті 280.3 було зареєстровано 4644 випадки «публічної дискредитації» російської армії.

За даними правозахисного проекту «ОВД-Інфо», загальна сума штрафів, які люди повинні виплатити за порушення цієї статті та за участь в антивоєнних протестах, склала 257 млн рублів. 16 151 особу затримано за виступи проти війни, понад 250 осіб притягнуто до кримінальної відповідальності.

Хвиля надуманих випадків «дискредитації армії»

Були ті, кого заарештували за плакат, на якому написано «Миру — мир» («Світу — мир»), за виконання пісні радянських часів про сонце та мирне небо, або навіть за порожній плакат, на якому нічого не було написано. Випадків безліч, і Global Voices будуть писати про них у наступних публікаціях.

Конкретний випадок з Алісою Кліментєєвою, здається, надихнув користувачів соцмереж, які побачили, як часом абсурдність дій держави можна переграти абсурдністю особистих аргументів, а отже, залишаються й шляхи для спротиву.

Таким чином, навіть користувачі «ВКонтактє» або ВК (російської соціальної мережі, яка є найбільш близькою до влади і однією з найпопулярніших у Росії) використали зображення риби в якості мему у відповідь на абсурдність державних репресій. Популярний репост у ВК – це відео з піснею Семена Слєпакова, популярного коміка з Росії, який зараз живе в Ізраїлі. Він випустив відео, присвячене справі Аліси Клєментєєвої, в якому були такі рядки пісні:

«Одним словом, ця вобла причина всіх бід,

Вона розбиває і сім’ї, і світ,

І тільки тому що у нас демократія,

Скажімо це дружно, сестри і браття:

«Ні, воблі, ні воблі, ні цій жахливій воблі!»

Пісня має понад 50,000 лайків на YouTube, а користувачі ВК роблять репости з нею, пишучи: «Ні війні, трясця, ні, воблі!»

Ось декілька таких репостів. З міркувань безпеки, Global Voices не публікує імен чи фото користувачів.

Табличка «Ні – воблі!» і додає той самий хештег.

Цей каже «Ні війні, трясця, ні, ні воблі!»

Користувачі «ВКонтактє» знають, що мають бути пильними. Незалежні медіа викрили співпрацю провайдерів зі спецслужбами Росії і поліцією. Багатьох користувачів ВК змушували сплачувати штрафи за «дискредитацію армії», а проти деяких відкривали кримінальні справи. Наприклад, користувач із Москви був затриманий у березні за «поширення неправдивих новин про російську армію» (ще одна нова стаття Кримінального Кодексу РФ, яка ухвалена у березні 2022 року) і може потрапити за ґрати на 10 років.

Але користувачі надалі намагаються висловити свою позицію за допомогою мему. Наприклад, місцеві ЗМІ також його републікують. Ось фотоколаж з інформаційного веб-порталу у Магнітогорську, невеликого міста на Уралі (це колаж з мемів інших користувачів).

На малюнку зображено обкладинку книги Льва Толстого «Війна і мир», але там написано «Вобла і мир». Також є обкладинка книги Герберта Уеллса «Війна світів», але з написом «Вобла світів».

У «ВКонтактє» навіть стартував продаж футболок з принтом мему.

Переклад: Футболка “Ні Воблі”. 2000 рублів (близько 33 доларів).

Мова алюзій не є новою для Росії. Кухонні розмови і витончені метафори використовувалися в СРСР тими, хто відважувався висловити особливу думку, це довга і нова історія. Проблема полягає лише в тому, що росіянам доводиться знову до цього повертатися, і від цього стає дуже боляче.

Перекладачка: Дарина Гловацька

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*