Skip to Content

Хто керує бізнесом нардепів, поки ті вирішують долю країни

Хто керує бізнесом нардепів, поки ті вирішують долю країни

Be First!

Народні депутати не можуть керувати своїм бізнесом. Його необхідно передавати в управління іншим особам, але не членам сім’ї. Рух “Чесно” проаналізував, кому довірили народні обранці керувати своїми фірмами.

Коли кандидат в депутати отримує посаду, то за законом він не може керувати фірмами.

Свої бізнес-активи народний обранець повинен передати в управління іншим особам. Упродовж 30 днів після обрання на посаду.

Важливий момент: це не повинні бути члени сім’ї.

Так, у статті 36 “Запобігання конфлікту інтересів у зв’язку з наявністю в особи підприємств чи корпоративних прав” закону “Про запобігання корупції” вказано, що депутатам забороняється передавати в управління підприємства та корпоративні права членам сім’ї.

Проте, як визначається категорія “члени сім’ї”?  За словами члена центральної ради ГО “Українське юридичне товариство”, доктора юридичних наук Миколи Хавронюка, таке поняття чітко визначене.

“Члени сім’ї — особи, які перебувають у шлюбі, їхні діти, у тому числі повнолітні, батьки, особи, які перебувають під опікою і піклуванням, інші особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі”.

“Є три ознаки, коли людина є членом сім’ї. Кажучи голландською мовою, йдеться про дах, стіл і кістки. Тобто треба, щоб вони жили під одним дахом, вели спільне господарство і мали один перед одним права та обов’язки як члени сім’ї.

НАЗК перевіряє, чи збігаються графи членів сім’ї і графи, де зазначені особи, яким передали в управління корпоративні права. Про порушення може йти мова при виявленні цього збігу”, — пояснює Хавронюк.

У Верховній Раді зараз 423 народні депутати. За даними “Чесно”, 166 з них вказали у деклараціях, що заповнили дев’ятий пункт електронних декларацій. Саме в цьому пункті вказуються фірми, де чиновники є кінцевими бенефіціарами.

Проте у відповіді Національного агентства з питань запобігання корупції, наданої на запит “Чесно”, зазначається, що 68 депутатів передали фірми в управління. Кому ж вони довірили свої активи і чи виконують вони вимоги закону?

Близькі родичі з декларації

Своїм родичам передали фірми дванадцять нардепів. П’ятеро з них передали фірми особам, яких вони вказали як членів сім’ї. Один депутат передав акціонерне товариство іншому, де сам є акціонером. Йдеться про таких народних обранців.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*