Skip to Content

“Що відбувається в економіці зараз? Що буде після війни”.Розмова з Сергієм Фурсою

“Що відбувається в економіці зараз? Що буде після війни”.Розмова з Сергієм Фурсою

Be First!

Останній рік у світовій економіці проходив на тлі очікувань глобальної кризи. Попередня фінансова криза була давно, у 2008 році, після чого довго тривав період зростання фінансових ринків. Так, була пандемія коронавірусу, але вона так і не призвела до справжньої економічної кризи.

Коли розпочнеться світова криза, та чи буде вона взагалі – невідомо. Треба розуміти природу кризи. Поки економіка зростає, накопичуються дисбаланси, ігноруються ризики. Якщо є гроші – можна робити що-завгодно, і ринок це пробачить. Але настає час, коли ці дисбаланси починають заважати розвиватися. Тоді стається криза, певне очищення, після чого знову йде зростання. Цього зараз не відбулось.

Глобальні фінансові ринки лишаються надутими немов бульбашки, причому їх безліч. Є бульбашка крипти, зароджується нова бульбашка штучного інтелекту. Компанії можуть заявити про розвиток ШІ, як акції одразу зростають. Це теж ознака “перегрітого” ринку, який має впасти, але досі не падає. Ще одна ознака – наявність великих обсягів грошей у фізичних осіб, які вкладаються і збільшують ті самі бульбашки.

На ці процеси накладається велика інфляція. І наразі найбільший ризик – якою буде реакція на неї. Якщо інфляція виходить з-під контролю, – це найбільше зло для економіки, тож з нею потрібно боротися. Це мають робити центральні банки країн за рахунок підняття облікової ставки, тобто збільшення вартості грошей в економіці. Першими почали Сполучені Штати, і їм вдалося приборкати інфляцію. За останніми даними, інфляція в США сповільнилася до 3%, при тому, що минулого року вона була понад 10%.

Cергій Фурса

З 2008 року у всьому світі гроші суттєво знецінювалися. Усі вкладали їх у що-завгодно, і зараз, оскільки вартість грошей в економіці зростає, усі “бульбашки” можуть луснути. Поки що цього не сталося і це дуже унікальна історія – цикл підняття облікових ставок майже завершився, а кризи досі не сталося – фінансові ринки почуваються добре.

Тож зараз усі фахівці думають, буде глобальна криза, чи ні? Зростання вартості грошей в економіці – це довгий процес, який ще може спричинити наслідки. Ми бачили крах Silicon Valley Bank, але до глобальних наслідків це не призвело.

Як і в 2008 році, глобальну кризу може спричинити нерухомість. Зростання вартості грошей “б’є” по іпотеці – вона стає дорожчою, менше людей може собі її дозволити. Як результат – зменшення обсягів будівництва. І це має десь відгукнутись в економіці.

Окрім ситуації в США, кризу міг би спричинити Китай. Але хоча усі прогнозують там кризу впродовж останніх 30 років, його економіка продовжує зростати, хоча темпи й уповільнилися. Але чи станеться щось цього року, за три, чотири чи десять років, – ми також не знаємо.

Отже, глобальна картина світової економіки зараз така: є велика невпевненість. Поки що кризи немає, але усі чекають, коли вона розпочнеться.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*