Skip to Content

У водах Непалу з’явився дуже інвазивний південноамериканський сом

Be First!
by 26 Червня, 2024 Події

Вони загрожують місцевим видам, порушуючи водний харчовий ланцюг

A suckermouth catfish kept in an aquarium.

Hypostomus plecostomus в акваріумі. Зображення Maxmann через Pixabay. Використовується за ліцензією Pixabay.

Високоінвазивний сом-вітрильник з візерунком у вигляді звивистих ліній, що походить з басейну річки Мадейра в Південній Америці, може стати серйозною загрозою для місцевих риб у річках Східного Непалу. Близько чотирьох років тому, в липні 2020 року, в зрошувальному каналі в Бельбарі, район Моранг на сході Непалу, була знайдена пара сомів виду Hypostomus plecostomus . Новина швидко облетіла ЗМІ та соціальні мережі. Подібні повідомлення з'явилися з річки Лохандра в жовтні 2021 року, при цьому існували окремі свідчення того, що рибу знайшли ще в травні 2018 року в ставку в районі Дхануша, приблизно за 200 кілометрів на захід від району Моранг.

Васкар Непал, доцент кафедри біології Університету Західного Іллінойсу, написав у Твіттері:

Чужорідний сомик в Непалі. Другий такий вилов в країні. На жаль, його відпустили назад. Фахівці підозрюють, що рибу випустили з акваріумної торгівлі.

Команда під керівництвом Джаша Ханга Лімбу, дослідника з Коледжу рибальства та наук про життя Шанхайського університету океану, вивчала поширеність цієї риби в річкових системах Східного Непалу. Згідно з науковою статтею, опублікованою в журналі BioInvasions Records, команда зібрала 43 особини Pterigoplichthys з річки Лохандра. Риба була ідентифікована як Pterigoplichthys disjunctivus, широко відома як сом-вітрильник з візерунком у вигляді звивистих ліній або cом-присоска.

Як риба з Південної Америки опинилась у водах Непалу?

В онлайн-розмові з Global Voices, Лімбу сказав: “Хоча ця риба була вперше помічена в Бельбарі, вона поширилася в таких місцях, як Бельбарі, Патарі та річка Ратува. Риба має сформовану популяцію в річці Лохандра”. Він додав, що інший вид риби того ж роду нещодавно був знайдений в каналі в Дамаку, місті в районі Джапа на сході Непалу.

“Скоріше за все риба могла втексти з акваріума або припливти на північ з індійських річок”, – невпевнено сказав Лімбу.

Дослідники з сусідньої Індії також виявили цей вид у водах річки Ганг, Західна Бенгалія, під час своїх досліджень у 2018 році. Оскільки річки з Непалу впадають у Ганг та інші річки, дехто припускає, що риба попливла на північ, щоб проникнути у водні шляхи Непалу.

Також сом-вітрильник був зареєстрований у 17 річках Бангладеш, а в чотирьох населених пунктах є добре розвинена популяція, що розмножується.

Дуже інвазивна мальовнича риба

Ці риби, що продаються в комерційних цілях і часто утримуються в акваріумах, можуть виживати в будь-яких умовах навколишнього середовища – від прохолодних, швидких гірських струмків до повільних теплих рівнинних річок і навіть у болотах, заплавних озерах і застійних басейнах із забрудненою водою і низьким рівнем кисню. Названий на честь свого присмоктувального рота, який може прикріплюватися до поверхні, сом-присоска харчується детритом і водоростями та має збільшений шлунок, який, схоже, функціонує як допоміжний орган дихання.

Хоча їхній вплив на місцеву рибу в річці незрозумілий, дослідники вважають, що вони можуть загрожувати місцевим видам, порушуючи водний харчовий ланцюг і конкуруючи з місцевою рибою за їжу. Експеримент з харчової конкуренції був проведений в Бангладеш командою під керівництвом доктора наук Таксина Парвеза. Таксін Парвез продемонстрував, що ріст і виживання аборигенних видів риб може негативно впливати на присутність сома-вітрильника.

Оскільки вони ненаcитні і не мають природних конкурентів, їхня чисельність може зростати досить швидко, витісняючи місцеві види риб.

Як зупинити поширення сома-присоски?

Завдяки своїй здатності пристосовуватися до будь-якого середовища, сом-вітрильник, якщо вчасно не зупинити його поширення у водах Непалу, може становити значний ризик для місцевих видів і засобів до існування традиційних рибалок, вважають Лімбу та його команда.

Проведення масових інформаційних кампаній є обов'язковим для інформування громадськості, політиків, дослідників і торговців про загрози, пов'язані з інтродукцією таких інвазивних видів у природні водні системи.

Вчені кажуть, що надалі вкрай важливо стежити за поширенням цієї риби і впроваджувати суворі заходи для запобігання навмисному або ненавмисному занесенню чужорідної риби в природні водні системи.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*