Skip to Content

Україна йде по стопах Ізраїлю. Як війна допомагає знову відроджувати промисловість?

Україна йде по стопах Ізраїлю. Як війна допомагає знову відроджувати промисловість?

Be First!

22 вересня Державна служба статистики оприлюднила дані щодо промислового виробництва в першому півріччі. Виявилося, що за шість місяців 2023 року в Україні виробили товарів на 1,55 трлн грн, що становить 97,1% від показника за аналогічний період 2021 року (1,64 трлн грн).

Однак повернення до довоєнних обсягів виробництва не є результатом відновлення економіки. Річ у тім, що левову частку у вказаних цифрах – майже чверть – посідає електроенергія, а ціни на неї, як відомо, зросли.

Якщо ж врахувати інфляцію та певні структурні зміни в економіці, викликані, зокрема, знищенням росіянами сотень вітчизняних підприємств, то виявиться, що країна здатна продукувати “в натуральних одиницях” лише 61% від того, що виробляла два роки тому. Утім, це стосується не всіх секторів.

Так, обсяги виробництва зброї та снарядів (Держстат відносить цю категорію до виробів з металу) за шість місяців 2023 року зросли в 1,5 разу порівняно з довоєнними показниками. У грошовому вираженні мова йде про п’ятикратне зростання: у 2023 році заводи виробили продукції на 7,7 млрд грн проти 1,5 млрд грн у першому півріччі 2021 року.

Збільшилося й реальне виробництво автотранспорту для військових.

Майже не змінився індекс виробництва електроніки, що можна вважати успіхом. Цьому напрямку не дав упасти попит з боку компонентів для військових розробок і для потреб енергетичної галузі, яка постраждала під час атак росіян.

Зміна індексу промислового виробництва в першому півріччі 2023 року порівняно з 2021 роком

[INFO_704817]

Логічно було б очікувати стрімкого зростання виробництва дронів. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, у червні 2023 року за деякими категоріями воно збільшилося “в десятки, а інколи і в сотні разів”, а на ринку працюють понад сто компаній. Однак поки що дані Держстату це не відображають.

Прихований імпорт на мільярди доларів. На що Україна витрачає валюту?

Можливо, наразі в питанні дронів мова йде більше про імпортну історію, ніж про створення доданої вартості в країні, що в кінцевому підсумку позначається на показниках промислового виробництва.

Так, за даними Державної митної служби, за січень-липень 2023 року Україна імпортувала складових і готових дронів та малих літальних апаратів на 136 млн дол. Це без урахування даних з прихованих статей імпорту ще на близько 3 млрд дол. Переважно це іноземна військова техніка і товари подвійного призначення. Наприклад, майже 400 млн дол такого імпорту з Пакистану ЗМІ називали прихованим постачанням зброї в Україну.

Однак влада запевняє, що чим далі, тим більше вироблятимемо свого. “Україна збільшує виробництво зброї, необхідної для захисту від російської агресії. Гармати, які зроблені в Україні. Снаряди, які зроблені в Україні. Дрони, ракети, бронетехніка. Максимально збільшуємо обсяги виробництва. Україна це може. Фінансування є. Наша “оборонка” даватиме більший результат”, – пообіцяв 28 серпня президент Володимир Зеленський.

Структура промислового виробництва в першому півріччі 2023 року

[INFO_704818]

Стрімкий розвиток машинобудування та електроніки з військовим ухилом впирається в спроможність галузі виробляти продукцію під постійними ракетними атаками росіян. Усе це – в умовах гострого дефіциту інженерів та робочих рук.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*