Skip to Content

Високопосадовці в Казахстані уникають зустрічі з незалежними журналістами

Be First!
by 30 Серпня, 2024 Політика

Журналісти прагнуть отримати відповіді, але безрезультатно.

Ілюстрація Даніяра Мусірова. Використано з дозволу.

Ця стаття була написана Бейімбет Молдагалі для Vlast.kz і опублікована 21 серпня 2024 року. Відредагована версія публікується на Global Voices відповідно до угоди про медіапартнерство.

Наступного дня після обрання президентом у червні 2019 року Касим-Жомарт Токаєв провів прес-конференцію в президентському палаці «Акорда», пообіцявши, що такі конференції стануть традицією.

Натомість традицією стали лише рутинні обіцянки. Понад п'ять років Токаєв не зустрічався з пресою в такому форматі, з'являючись лише на коротких брифінгах, переважно після зустрічей з іноземними гостями. Президент – не єдиний високопосадовець, який не уникає журналістів. З моменту свого призначення в лютому прем'єр-міністр Олжас Бекетов не з'являвся перед ЗМІ.

Vlast поспілкувалася з журналістами, які працюють з державними установами, про перешкоди, з якими вони стикаються при отриманні доступу до інформації. Політологи також висловили свої міркування щодо того, чому влада залишається такою закритою.

Невиконані обіцянки, обмеження та пропагандистські інтерв'ю

Напередодні свого переобрання у 2022 році Токаєв анонсував «велику прес-конференцію» в разі перемоги, яка так і не відбулася. У лютому 2024 року прес-секретар Токаєва Берік Уалі пообіцяв, що президент проведе прес-конференцію в першій половині року. Обіцянка знову була порушена, і пресконференція, проведена п'ять років тому, залишається єдиною.

Єдина прес-конференція Токаєва 10 червня 2019 року. Фото з сайту Офісу президента. Публічне надбання. 

Єдиними офіційними джерелами інформації, через які журналісти отримують новини від президента, є сайт Akorda та офіційні канали в соціальних мережах. Журналісти майже не мають можливості поставити запитання безпосередньо президенту. У пресслужбі Akorda розповіли Vlast, що під час виборів 2022 року було проведено кілька брифінгів. Тому остання можливість поставити запитання була два роки тому.

В інтерв'ю державному інформаційному агентству «Казінформ» Уалі повідомив, що у 2023 році Токаєв провів вісім брифінгів для журналістів після переговорів з главами інших держав. Однак він не згадав, що доступ до президента обмежений. Більшість акредитованих журналістів зрештою потрапляють до пресцентру на іншому поверсі будівлі, де спостерігають за брифінгом через монітор без можливості ставити запитання.

Журналіст Серік Ордабай, ведучий ютуб-каналу ORDA LIFE, не бачить сенсу акредитуватися в Akorda. «Який сенс, якщо ти не можеш поставити жодного запитання?» – зазначив Ордабай.

У липні під час саміту Шанхайської організації співробітництва (ШОС) в столиці Казахстану Астані більшість журналістів розмістили в Палаці миру і примирення (відомому в народі як «Піраміда»), тоді як сам захід проходив у Палаці Незалежності через дорогу. «Мої колеги з окремих державних видань сиділи в Палаці [Незалежності]. Вони могли транслювати низку зустрічей, які були недоступні для нас, що сиділи в «Піраміді», – розповіла Vlast журналістка Айнур Коскіна.

Всередині Палацу миру і примирення під час саміту ШОС 4 липня 2024 року. Фотографія Бейімбета Молдагалі. Використано з дозволу.

Токаєв зазвичай дає інтерв'ю іноземним виданням перед державними візитами. У березні перед поїздкою до Баку він дав інтерв'ю азербайджанському державному агентству AРА. У липні напередодні візиту президента Китаю Сі Цзіньпіна до Астани він поспілкувався з підконтрольним Пекіну агентством «Сіньхуа».

Журналіст і редактор Айнур Шошаєва зазначила, що президент дає інтерв'ю іноземним ЗМІ частіше, ніж місцевим. «Звичайно, президент давав інтерв'ю казахстанським ЗМІ, але кому? Тільки державним ЗМІ, по суті, пропагандистським», – сказала Шошаєва.

Після протестів у Казахстані 2022 року Токаєв дав інтерв'ю державному телеканалу Khabar 24. Востаннє Токаєв давав інтерв'ю підконтрольному державі телеканалу Egemen Qazaqstan у січні. Зовсім недавно Токаєв опублікував дві колонки, одну на Euronews і одну в підконтрольній державі «Казправді».

Напружений графік і практика епохи пандемії

З моменту вступу на посаду прем'єр-міністра в лютому 2024 року Олжас Бектенов жодного разу не з'явився перед ЗМІ і не дав жодного інтерв'ю. В урядовій прес-службі зазначили, що взаємодіятимуть з пресою «з урахуванням щільного робочого графіка прем'єр-міністра».

24 липня в коментарі сайту press.kz прес-секретар прем'єр-міністра Діляра Аленова заявила, що відсутність Бектенова є наслідком нещодавніх повеней. Журналістам, однак, у це важко повірити.

«Сподіваємося, що після повені не буде ніякої “підготовки до опалювального сезону” або чогось іншого, і на початку вересня ми побачимо Бектенова хоча б на короткому брифінгу, як це зробив [колишній прем'єр-міністр Аліхан] Смаїлов. Смаїлов теж не давав великих прес-конференцій», – сказала Коскіна.

У відповідь на запит Vlast прес-служба уряду повідомила, що журналісти також можуть отримати інформацію, надіславши офіційні запити. Однак державні установи потенційно можуть затримати відповідь на запит до 15 днів. За цей час новина часто втрачає свою актуальність. Коли журналісти офіційно подають скарги на отримання неповних і неточних відповідей, процес розгляду може тривати ще 15 днів.

Після запровадження обмежень у зв'язку з пандемією COVID-19 практика збирати низку міністрів на пресконференції була призупинена і більше не відновлювалася.

Урядова пресконференція. Фото урядової пресслужби. Суспільне надбання.

«Прийшов COVID, і почалися онлайн-зустрічі. Коли обмеження були зняті, ми повернулися до очних пресконференцій, на яких з'являвся лише той міністр, який стояв на порядку денному», – пояснила Коскіна.

У відповідь на запит Vlast в уряді підтвердили, що така практика була запроваджена під час пандемії COVID-19, а згодом стала нормою «для зручності та економії часу представників уряду».

Незалежні ЗМІ як виклик владі

Політолог Шалкар Нурсеіт стверджує, що чиновники залишаються недоступними для журналістів, тому що ніхто з них не розраховує на підтримку виборців. Їхнє ставлення до ЗМІ показує їхнє ставлення не лише до журналістики, але й до громадян країни.

«Під час протестів президент намагався придушити пресу і вказував на незалежні ЗМІ як на загрозу для соціально-політичної стабільності Казахстану. Якщо дати їм шанс, незалежні ЗМІ будуть ставити питання про протести, [колишнього президента Нурсултана] Назарбаєва і політичні репресії, що тривають, а в президента може не бути відповідей», – стверджує Нурсеїт.

Політичний консультант Дімаш Алжанов зазначив, що є місце лише для тих журналістів, які демонструють лояльність до режиму. «Інформаційна політика держави спрямована на те, щоб захистити президента і не асоціювати його з негативними подіями», – сказав Алжанов в інтерв'ю Vlast.

Обмеження або відсутність доступу журналістів до інформації та вищих посадових осіб відбувається на тлі погіршення ситуації зі свободою слова в Казахстані. В Індексі свободи преси, який щорічно публікується організацією «Репортери без кордонів» (RSF), рейтинг Казахстану впав з 134-го місця в 2023 році до 142-го в 2024 році. У 2022 році Казахстан посідав 122 місце.

У червні Токаєв підписав низку поправок до закону про ЗМІ, які викликали критику з боку преси. Початкова версія, запропонована міністерством інформації, фактично запроваджувала цензуру. Після рішучих закидів медіаспільноті вдалося переконати уряд вилучити найбільш обмежувальні пункти закону. Але нинішня версія закону дозволяє уряду здійснювати моніторинг ЗМІ на предмет «порушення моральних, культурних і сімейних цінностей» і відмовляти в акредитації іноземним ЗМІ.

«Режиму важливо створити стерильне середовище, у якому незалежні ЗМІ будуть беззубими, максимально маргіналізованими і не зможуть інформувати суспільство на належному рівні», – пояснив Алжанов.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*