Skip to Content

Єменці борються з несанкціонованим перепродажем телефонних номерів

Be First!
by 15 Травня, 2024 Політика

Єменці стикаються з проблемами конфіденційності: телекомунікаційні компанії перепродають телефонні номери

Єменці висловлюють занепокоєння з приводу перепродажу їхніх давніх телефонних номерів іншим клієнтам без попередження, що призводить до порушення конфіденційності, тоді як телекомунікаційні компанії зберігають мовчання з цього приводу. Скриншот з відео 2019 року від AlHadath про контроль хуситів над телекомунікаційним сектором. Добросовісне використання.

Ця стаття Асель Сарія була вперше опублікована SMEX 18 квітня 2024 року. Відредагована версія публікується на Global Voices в рамках угоди про обмін контентом

“Чому ваша дочка ділиться своїми фотографіями через WhatsApp?” – таке запитання поставив співробітник телекомунікаційної компанії Yemen Oman United (YOU) клієнту, який завітав до офісу компанії в місті Таїз, щоб поскаржитися: номер телефону його дочки, який вона використовує для спілкування в WhatsApp та інших соціальних мережах, був проданий іншій особі.

Свідком цього інциденту став єменський громадський активіст Мохаммед Абдулла, який відвідав штаб-квартиру компанії для особистих справ. Він розповів, що заявник розповів SMEX про випадки шантажу та образливих повідомлень на адресу його дочки та її друзів з боку особи, яка придбала її номер.

Останнім часом у соціальних мережах з'явилися численні скарги від користувачів, які висловлюють невдоволення тим, що незнайомці ділилися їхніми давніми контактними номерами. Єменські телекомунікаційні компанії демонстративно мовчать, утримуючись від офіційних заяв.

Єменські телефонні компанії, зокрема Єменська компанія мобільного зв'язку, Sabafon і YOU (колишня MTN), перепродають неактивні номери, навіть якщо за них регулярно сплачується, через низку факторів, зокрема через конфлікт, що триває з 2014 року. Цей конфлікт загострив операційні проблеми для телекомунікаційних компаній. Впровадження послуг 4G також призвело до різкого зростання попиту, що перевищило можливості компаній з виділення нових номерів. Як наслідок, неактивні номери або номери, термін дії яких закінчився, переоформлюються, щоб задовольнити попит на нові підписки. Неефективне управління також могло сприяти виникненню цієї проблеми.

Продовження вилучення: Стійка тенденція

У 2022 році Єменська компанія мобільного зв'язку, що перебуває у спільній власності держави, приватного сектору та трастових фондів, представила на єменському ринку послуги зв'язку четвертого покоління (4G). Сплеск попиту перевищив можливості компанії з виділення нових номерів, що призвело до використання неактивних або прострочених номерів, якими власники ймовірно нехтували протягом певного часу.

Єменська правозахисниця Шрук аль-Рефаї виявила, що її приватний номер телефону був перепризначений іншій особі. В інтерв'ю SMEX вона розповіла, що людина, яка придбала її номер, видавала себе за неї, вимагаючи гроші у її друзів і родичів під виглядом фінансових труднощів. Самозванець також просив її друзів поділитися приватними фотографіями. Аль-Рефаї нічого не знала про ситуацію, аж поки одна з її подруг не запідозрила недобре.

“Це випробування суттєво вплинуло на моє життя, призвівши до розриву зв'язків з кількома знайомими і друзями”, – поділилася з SMEX аль-Рефаї. Незважаючи на регулярне поповнення мобільного рахунку, вона підкреслила, що телекомунікаційна компанія продала її номер без попереднього повідомлення. Звернувшись до компанії, вона зіткнулася з великою сумою за відновлення номера. Номер аль-Рефаї мав вирішальне значення, оскільки він слугував аутентифікатором для її акаунтів у соціальних мережах, пов'язаних з такими функціями, як двоетапна верифікація.

У схожій ситуації опинився єменський журналіст і правозахисник Іссам Балгейт. Після багаторічного ув'язнення хуситським рухом “Ансар Аллах” у Сані до свого звільнення у 2022 році він не мав належних документів, що посвідчують особу, щоб придбати SIM-карту. Балгайт звернувся за допомогою до друга, щоб отримати новий номер від компанії YOU у Маріб. Однак через кілька днів його доступ до WhatsApp був раптово відключений. Набравши свій номер з іншого телефону, він виявив, що його придбала інша людина.

Розуміючи, що вирішення проблеми через телекомунікаційну компанію може бути тривалим процесом, Балгхейт, чий втрачений номер мав вирішальне значення для його професійної діяльності, вирішив зв'язатися з покупцем напряму. На диво, відновити номер виявилося легко, і людину було легко переконати в цьому. Однак, коли Балгхейт відвідав штаб-квартиру компанії, щоб вирішити цю проблему, він зіткнувся лише з байдужими співробітниками, які не бажали допомогти.

У 2021 році телекомунікаційну компанію MTN, південноафриканську транснаціональну корпорацію й оператора мобільного зв'язку, продали неєменським інвесторам, ребрендувавши її в компанію YOU. Уряд в Адені засудив цей продаж як незаконний. Як наслідок, було видано указ, що забороняв компанії функціонувати на територіях, підконтрольних хуситам, і змушував абонентів переходити на послуги Yemen Mobile. Багато хто намагався зберегти свій номер для використання WhatsApp, поповнюючи баланс. Проте, зрештою, ці номери були втрачені.

Проблема вийшла за рамки YOU, зачепивши абонентів Yemen Mobile – найбільшого телекомунікаційного провайдера Ємену. Коли компанія розгорнула послуги 4G, її діяльність розширилася, що призвело до різкого збільшення кількості абонентів, яка перевищила десять мільйонів. У зв'язку зі зростанням абонентської бази компанія запровадила нову категорію номерів, що починається з 78.

Досвід, з яким стикаються користувачі мобільного зв'язку Yemen Mobile, є дзеркальним відображенням досвіду користувачів мережі YOU. Рукая Данана, єменська журналістка з Адена, розповіла в інтерв'ю SMEX, як її друзі несподівано зателефонували й розповіли про дзвінки з її номера, яких вона не робила.

Як і у випадку з аль-Рефаї, Данана не знала правди, доки її подруга не завітала до неї, щоб дізнатися, що трапилося. Вона також постійно поповнювала свій мобільний кредитний баланс для свого давнього номера, щоб не втратити його. Данана відвідала штаб-квартиру компанії Yemen Mobile в Адені, де співробітники стверджували, що її телефон був неактивним і вимкненим протягом певного часу, що призвело до продажу її номера. Їй порадили “зв'язатися з покупцем” і спробувати досягти порозуміння. На момент написання цієї статті їй це так і не вдалося.

Це явище виходить за рамки телефонного спілкування і спілкування в соціальних мережах, про що свідчить досвід Мухаммада Авада, яким він поділився з SMEX. Отримуючи переказ, надісланий родичем в обмінному пункті в Маріб, Авад з подивом дізнався, що номер, яким він володів багато років, був зареєстрований на іншу особу, через що він не зміг отримати переказ.

Авад відвідав штаб-квартиру компанії, але там йому сказали, що номер був проданий іншій особі і більше йому не належить. Йому порадили “зв'язатися з покупцем номера і домовитися про порозуміння”. Авад повідомив SMEX, що цей несподіваний розвиток подій порушив його робочий процес, змусивши його написати пост у Facebook і відхреститися від будь-якого зв'язку з цим номером.

Реакція компаній

SMEX звернувся до директора зі зв'язків з громадськістю Yemen Mobile Абдула Рахмана аль-Зіяді, який пояснив, що продаж неактивних номерів відповідає нормативній базі, встановленій Міністерством телекомунікацій. Ці рамки передбачають, що компанії можуть запроваджувати нові категорії лише після подання щорічних звітів з детальною інформацією про активні номери. Подібну позицію підтримав і відділ маркетингу компанії YOU.

Щодо конфіскації номерів, Аль-Зіяді підкреслив, що неактивні номери підлягають конфіскації після шести місяців бездіяльності. Крім того, вони більше не продають конфісковані номери негайно і надають абонентам двомісячне вікно для повернення своїх номерів. Однак, якщо номер передано іншій особі, компанія не може змусити покупця повернути його.

Ви пояснили SMEX, що абонентська угода містить пункт, який зобов'язує абонента не залишати свій номер неактивним протягом трьох місяців поспіль, що надає компанії право вилучити та перепродати його.

На момент публікації статті відповіді від компанії Sabafon, що базується в Сані, не було отримано.

Експерт з телекомунікаційного програмування Маджид аль-Аавар припускає, що проблема може полягати в системах компаній, які класифікують номер як неактивний, навіть якщо його баланс регулярно поповнюється. В інтерв'ю SMEX аль-Аавар підкреслив, що компанії використовують спеціальні алгоритми, які автоматично деактивують номери, на яких відсутня будь-яка комунікаційна активність.

Крім того, аль-Аавар зазначив, що збої в програмному забезпеченні також можуть сприяти швидкому вилученню неактивних номерів без належної перевірки активності. Компанії несуть відповідальність за виправлення таких проблем і, за необхідності, повідомляють абонентів про це.

Конфіскація права на приватність

Наслідки втрати людьми своїх телефонних номерів виходять далеко за межі простого володіння ними; це тягне за собою порушення їхньої безпеки та приватності. Нур Халед, єменський інженер, що спеціалізується на цифровій безпеці, за останні три місяці отримав численні скарги від людей, які виявили, що їхні номери були передані незнайомцям, особливо це стосується користувачів мобільного зв'язку Ємену.

В інтерв'ю SMEX Халед підкреслив, що питання конфіскації номерів є однією з найсерйозніших проблем через випадки вимагання, особливо з огляду на те, що абоненти часто використовують свої номери для активації двоетапної перевірки, яка пов'язує їх з усіма своїми обліковими записами та онлайн-присутністю.

Халед також зазначив, що наразі єдиним виходом для користувачів у Ємені є активація двоетапної верифікації та прив'язка її до адреси електронної пошти, а не до номера телефону.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*