Skip to Content

Депутатська частка: чому Верховна Рада так дорого обходиться країні

Депутатська частка: чому Верховна Рада так дорого обходиться країні

Be First!

У 2017 році на Верховну Раду з державного бюджету було витрачено 1,13 млрд грн, у 2018 році — 1,73 млрд грн. Це багато чи мало? VoxUrkaine у рамках проекту ЄС-ПРООН “Рада за Європу” відповідає на це запитання.

У держбюджеті на 2018 рік видатки на Верховну Раду порівняно з 2017 роком зросли більш ніж на третину до 1,73 млрд грн. Це 0,17% всіх державних витрат.

У цю цифру входять витрати за трьома напрямами.

Перший — видатки на здійснення законотворчої діяльності Верховної Ради. Це традиційно найбільша стаття. В її рамках оплачуються візити народних депутатів за кордон, фінансуються їх зарплати та премії.

Сюди ж входять витрати на виплату премій, оплату членських внесків до міжнародних організацій, роботу системи “Електронний законопроект” та реставрацію головного будинку Верховної Ради на вулиці Грушевського, 5.

Другий — інформаційно-аналітичне та матеріально-технічне забезпечення роботи парламенту. Мова про видатки на утримання парламентського автопарку, організацію прийомів, обслуговування протокольних заходів, утримання та ремонт адміністративних приміщень.

Третій — видатки на висвітлення роботи парламенту на радіо та телебаченні, фінансування газети “Голос України” та телеканалу “Рада”.

У 2018 році депутати не дуже економлять, але й не розкошують. За останні десять років видатки на Верховну Раду змінювалися від 0,29% державного бюджету у 2009 році до 0,12% у 2015 році. Багато це чи мало?

Порівняно з ЄС — мало. За офіційними даними, на Європейський парламент витрачається 1,2% всіх видатків, але ЄС — не типова країна. Якщо порівняти із “звичайною” Канадою, то ця цифра не набагато менша.

Державний бюджет Канади на 2017-2018 фіскальний рік ухвалений з видатками 330,2 млрд дол, з яких витрати на Сенат — 104 млн дол, на Палату громад — 476 млн дол. Сумарно — 0,18% видатків бюджету.

Попри обсяги видатків, практика розвинутих країн більш-менш однакова: члени парламенту отримують базову зарплату й велику кількість різних доплат, грошових допомог та надбавок залежно від статусу та функціоналу.

Витрати, які покриваються депутатам з бюджету, як правило, поділяються на такі категорії: утримання офісів та персоналу, проживання чи оренда житла, транспорт, зв’язок, інформаційна діяльність, медичне забезпечення.

Утім, справа не в кількості привілеїв і не у витрачених сумах, а в підходах до звітності. Це слабке місце українського парламентаризму. Якщо депутати прагнуть поліпшити репутацію, вони повинні подавати детальнішу звітність.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*