Skip to Content

Документальний фільм “Територія”, відзначений нагородами, розповідає про боротьбу та стійкість корінних бразильців

Be First!
by 5 Березня, 2024 Події

Фільм отримав міжнародну телевізійну премію “Еммі”

На церемонії нагородження Нейдінья та члени команди, серед яких Бітате-Уру-Еу-Вау-Вау та Тсай Суруі. Фотографія: Publicity

Ця стаття, написана Леандерсоном Лімою, була вперше опублікована на сайті Amazônia Real 11 січня 2024 року. Вона передруковується тут за партнерською угодою з Global Voices з відповідними змінами.

Історія Бітате-Уру-Еу-Вау-Вау та Іванейди Бандейри, відомої як Нейдінья Суруі, та їхньої боротьби проти вирубки лісів в Амазонії, розказана в документальному фільмі “Територія”, здобула міжнародне визнання, а тепер і премію “Еммі”.

7 січня фільм переміг у номінації “Видатне досягнення в документалістиці” на премії в галузі креативних мистецтв “Еммі”, яка присуджує нагороди в технічних і спеціальних категоріях серіалам і програмам.

На сцені разом з Нейдіньєю та Бітате були активістка корінних народів Тсай Суруї, виконавча продюсерка та донька Нейдіньї, американський режисер фільму Алекс Пріц та інші члени команди.

Щоб отримати премію в Лос-Анджелесі, 63-річна Нейдінья подолала понад 40 годин шляху зі своєї території в штаті Рондонія до Каліфорнії.

“Коли оголосили [про перемогу], ми не повірили. Ми були шоковані. Ми не могли плакати, бо були в шоці”, – згадує корінна активістка.

Документальний фільм, доступний для перегляду на Disney+, здобув кілька нагород з моменту виходу на екрани. До “Еммі” він здобув приз глядацьких симпатій та спеціальний приз журі на фестивалі “Санденс” у 2023 році.

Для Нейдіньї нагороди послужили ” лопанням мильної бульбашки”:

É uma vitória da luta da gente, da luta por direitos humanos e pela natureza, pela defesa da floresta contra o desmatamento, é a luta contra o marco temporal. A gente chegou muito longe. A gente vê pessoas dentro do avião conversando sobre o filme, querendo saber sobre a nossa luta. Pessoas que a gente nunca tinha visto falando sobre a nossa causa e comemorando. Às vezes, filmes como esse atingem um nicho, uma bolha, mas ‘O Território’ fez a gente furar a bolha.

Це перемога нашої боротьби, боротьби за права людини і за природу, за захист лісу від вирубки, це боротьба проти marco temporal [часовий маркер, крайня дата для офіційного визнання земель корінних народів]. Ми пройшли довгий шлях. [Зараз] у літаку ми бачимо людей, які говорять про фільм, хочуть знати про нашу боротьбу. Люди, яких ми ніколи не зустрічали, говорять про нашу справу і святкують. Іноді такі фільми викликають певний інтерес, створюють мильну бульбашку, але “Територія” дозволила нам лопнути цю мильну бульбашку.

Серед продюсерів фільму – кінорежисер Даррен Аронофскі, режисер фільму “Кит” (2022).

Команда корінних мешканців

“Територія” розповідає про боротьбу корінного народу уру-єу-вау-вау в штаті Рондонія на півночі Бразилії за захист своєї території від вторгнення землевласників і фермерів.

Він показує страх корінних жителів перед небезпекою, що загрожує лісу та громадам, а також моменти з їхнього повсякденного життя в селі. Одними з найсильніших моментів є сцени з вождем Арі Уру-Еу-Вау-Вау, якого було вбито у квітні 2020 року.

Записи були зроблені в один із найтемніших періодів у новітній історії Бразилії, під час правління Жаїра Болсонару (2019-2022), чию політику вважали антикорінною. Він пообіцяв не визнавати жодних територій корінних народів під час свого президентства.

За часів правління Болсонару значно зросла кількість вторгнень на території корінних народів по всій країні, а також відбувався демонтаж екологічної політики. У Рондонії, де відбувається дія фільму, на останніх виборах у 2022 році Болсонару отримав 70 відсотків дійсних голосів виборців, однак на загальнонаціональному рівні переміг чинний президент Луїз Інасіо Лула да Сілва.

Фільм знімався під час пандемії COVID-19, яка лише в Бразилії спричинила понад 700 000 смертей. Оскільки в цей період було неможливо потрапити на території корінних народів, зйомки проводили самі корінні жителі.

Нейдінья розповіла Amazônia Real, що записуюче обладнання залишили на кордоні території в поліетиленових пакетах, і все було продезінфіковано, щоб уникнути ризиків захворювання. Корінні жителі отримали онлайн-посібник про те, як користуватися обладнанням, а також інструкції про те, що знімати.

“Бітате [лідер корінного населення] сказав: “Слухай, ми знаємо, як зробити краще, тож давай зробимо це по-своєму”, – згадує Нейдінья.

“Територія” розповідає про загрози та тиск, яких зазнав корінний народ уру-єу-вау-вау, який, не маючи державної допомоги, вирішив створити групу для захисту своєї території від зовнішніх загроз.

Головні герої фільму – молодий корінний лідер Бітате-Уру-Еу-Вау-Вау та активістка Нейдінья, яку Бітате вважає своєю другою матір'ю. Нейдінья згадує, що ні вона, ні Бітате не уявляли, що документальний фільм зайде так далеко:

O Bitaté me disse certa vez: ‘Mãe, eu achava que o povo nem ia nos assistir. Achei que não ia dar em nada o nosso filme’. A gente achava que seria só mais um documentário, que para nós seria importante, mas talvez não para o resto do mundo. E foi legal porque a National Geographic comprou o filme e a gente ficou de cara [espantados]. Andamos por vários países apresentando o documentário, palestrando, falando sobre a causa indígena, em pleno período Bolsonaro e de pandemia.

Якось Бітате сказав мені: “Мамо, я не думав, що нас взагалі будуть дивитися. Я не думав, що наш фільм до чогось призведе”. Ми думали, що це буде просто ще один документальний фільм, що для нас він буде важливим, але, можливо, не для решти світу. І це було чудово, тому що National Geographic купив фільм, і ми були вражені. Ми об'їхали кілька країн, презентуючи фільм, читаючи лекції, розповідаючи про справу корінних народів, посеред періоду Болсонару та пандемії.

Святкування

Тсай Суруї, її донька та енергійна активістка корінних рухів, написала в Instagram, що перемога на “Еммі” стала “святом і визнанням голосів і наративів, що захищають території, [а також] опору і боротьби, які пронизують життя корінних народів Бразилії”.

Режисер фільму Алекс Пріц також прокоментував перемогу на “Еммі” виданню Deadline:

Отримати визнання наших колег, поряд з такою неймовірною групою номінантів, – це неймовірна честь. Ми розділяємо цю нагороду з громадами по всьому світу, які стоять на захисті придатності нашої планети для життя та борються за краще майбутнє.

 Бітате-Уру-Еу-Вау-Вау також опублікував пост в Instagram:

Ganhamos, meu povo merece, principalmente minha comunidade, meu povo Uru-Eu-Wau-Wau, minha associação de Paú, trabalho que não é só meu, é nosso! Estou muito feliz por isso, representando minhas lideranças e é isso. Vencemos e tem mais por vir futuramente.

Ми перемогли, мій народ заслуговує на це, особливо моя громада, мій народ Уру-Еу-Вау-Вау, моя Асоціація Пау, [і] робота не тільки моя, вона наша! Я дуже радий цьому, представляючи своє керівництво, і це все. Ми перемогли, і в майбутньому нас чекає ще більше.

Син матері з народу Джума та батька з народу Уру-Еу-Вау-Вау, Бітате живе між двома територіями – Рондонією та штатом Амазонас. Він є онуком Арука Джума, одного з останніх представників свого етносу. Він став лідером свого народу в молодому віці. У 2021 році, будучи членом групи корінних жителів, яка була частиною блогу Jovens Cidadãos (“Молоді громадяни”), він написав про свої стосунки з бабусею та дідусем.

Jovens Cidadãos – це проект Amazônia Real, започаткований у 2018 році, в результаті якого на сайті видання з'явився розділ, в якому молоді лідери самі розповідають свої історії.

Натхнення до життя

Нейдінья – одна із засновниць Асоціації етно-екологічного захисту Канінде, однієї з найвідоміших бразильських організацій, що займається захистом прав корінних народів. Вона народилася в штаті Акко і переїхала до Рондонії, коли їй було близько шести місяців. Переїзд був зумовлений тим, що її батько почав працювати на каучуковій плантації на території нинішньої корінної землі Уру-Еу-Вау-Вау, а отже, близькістю до корінних мешканців цієї етнічної групи.

Вона покинула територію у віці 12 років, щоб навчатися. З журналів вона дізналася про старий американський Дикий Захід і каже, що бачить, як те саме повторюється в Бразилії:

Na literatura os indígenas sempre eram mortos e os coronéis eram os ‘heróis’ para o avanço do Oeste, o que para mim é muito parecido com o avanço da colonização do Brasil. O avanço na Amazônia, não é diferente do faroeste americano.

У цих історіях корінне населення завжди вбивали, а полковники були “героями” за просування на Захід, що для мене дуже схоже на просування колонізації в Бразилії. Просування в Амазонію нічим не відрізняється від американського Далекого Заходу.

Активістка каже, що успіх “Території” приніс більше роботи, але також і загроз. Однак вона наголошує, що фільм не зображує героїв чи лиходіїв.

Eu não queria um filme onde a gente fosse herói e o outro lado bandido. A gente queria a realidade. O filme consegue ver tanto a pressão em cima do povo indígena quanto a pressão em cima do pobre que é usado, manipulado para grilar terra para o grande ir tomar.

Fortaleceu em mim a certeza que não estou errada na minha luta, porque tem momentos que tu estás tão ameaçado, tão pressionado, que você pensa em maneirar, mas a reação das pessoas em todo o mundo fortaleceu as nossas convicções.

Я не хотіла знімати фільм, де ми – герої, а інша сторона – лиходії. Ми хотіли реальність. У фільмі вдається побачити як тиск на корінне населення, так і тиск на бідних людей, яких використовують [і] маніпулюють ними, щоб захопити землю для сильних світу цього.
Це зміцнило мою впевненість у тому, що я не помиляюся у своїй боротьбі, адже бувають моменти, коли тобі так погрожують, на тебе так тиснуть, що ти думаєш про те, щоб відступити, але реакція людей по всьому світу зміцнила наші переконання.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*