Skip to Content

Фотоконкурс «Вікі любить Африку» 2020 року показує континент у русі

Фотоконкурс «Вікі любить Африку» 2020 року показує континент у русі

Be First!
by 29 Вересня, 2020 Події

[Посилання ведуть на сторінки англійською мовою, якщо не зазначено інше.]

Швидкий пошук в Google зображень із самої Африки або про Африку часто видає шаблонні фотографії, які експлуатують стереотипи і зображають монолітний континент в одвічному занепаді.

«Вікі в Африці», некомерційна організація, заснована у 2016 році в Південній Африці, прагне урізноманітнити «єдину точку зору щодо Африки», про яку говорила нігерійська письменниця Чімаманда Адічі у своїй відомій промові «Небезпека єдиної точки зору» на TED 2009 року [текст промови можна прочитати українською за цим посиланням]. Засновники фонду задались питанням:

By 2020, Africa’s community of mobile users is expected to swell to 725 million. With so many Africans being exposed to a ‘single story’ about their continent – will they, too, believe that this narrative is true?

Очікується, що до 2020 року число користувачів мобільних телефонів в Африці сягне 725 мільйонів осіб. Якщо так багато африканців будуть бачити тільки «одну точку зору» на свій континент, чи не повірять вони, що вона є правильною?

Для того, щоб «збалансувати тип і різноманітність інформації та поглядів» про Африку в інтернеті, організація з 2016 року проводить фотоконкурс під назвою «Вікі любить Африку», який охоплює весь континент. Він заохочує фотографів завантажувати на Вікісховище матеріали про Африку на різні теми. Цьогоріч темою конкурсу є транспорт: необхідно вловити в русі найрізноманітніші куточки континенту.

У проектах Вікімедіа, з 18 мільярдами переглядів сторінок та майже 500 мільйонами унікальних відвідувачів щомісяця, недостатньо актуальних зображень з Африки та про неї. «Більшість матеріалів, що стосуються Африки, написані людьми, ніяк не пов’язаними з Африкою», — пояснює «Вікі в Африці». І справді, постачальники вмісту у Вікімедіа — це «найчастіше молоді чоловіки з країн Півночі». За даними Вікімедіа, половина з її редакторів молодші 22 років і принаймні 91% — це чоловіки.

З 15 лютого по 15 квітня 1904 учасники з приблизно 53 країн подали на конкурс 16982 медіа-файли, що стосуються Африки. Переможці отримали грошові призи на підставі рішень, прийнятих міжнародним журі. Лише в червні 2020 року ці зображення переглянули приблизно 3,1 мільйона разів.

Ось відзначені нагородами зображення «Африки в русі 2020»:

Перше місце: «Моя Батьківщина», Мухамед Юсрі, озеро Буруллус, Єгипет

Друге місце: «Доставка хліба на велосипеді», Абд Ельхамід Фавзі Абд Ельхамід Тахун, Єгипет

Третє місце: «Безлад», Саммер Камаль Ельдін Мохамед Фараг, Олександрія, Єгипет

Нагорода за зображення традиційної культури: «Перевезення солі караваном верблюдів в Ефіопії», Олів’є Сіре, озеро Ассале (Карум), Ефіопія

Високу оцінку отримало зображення «Я і ти», Мохамед Хозієн, Єгипет

Висока оцінка: «Насичений графік», Келлі Біссуе, ринок Аккра, Аккра, Гана

«Насичений графік» Келлі Біссуе, ринок Аккра, Аккра, Гана. CC BY-SA 4.0.

Висока оцінка: «Шалена поїздка верхи», Ев’єн ван Бергейк, Квант, Сенеґал

Висока оцінка: «Хартум, африканський дорожний тунель», Мохамед Абдельмонейм Хашим Мохамед, Хартум, Судан

І відео-переможець «Le Transport Lagunaire a Abidjan realisé par Bouba Kam’s» — «Транспорт в лагуні в Абіджані, зафільмований Бубою Камсом» — режисера Абубакара Камате:

Окрім основних переможців національні команди визначили переможців у кожній країні.

Наприклад, команда з Танзанії оголосила про переможців у Твітері:

Команда з Танзанії оголошує своїх переможців «Вікі любить Африку»! Перше місце отримує «Фургон у вечірній зорі» від RahimMngwaya, друге місце посідає «Макундучі, Занзібар» від Erasmus Kamugisha, а третє — «Африканський спортивний позашляховик» від Rasheedhrasheed.

Команда з Гани оголосила своїх переможців:

Команда з Гани оголосила переможців країни в конкурсі «Вікі любить Африку 2020». Перше місце посідає «Африканський береговий транспорт» користувача Wisdom Kwesi mensah Abekah, друге — «Поїзд в Аккрі 004» користувача NanaYawBotar, третє місце — «Перевезення поза габаритами» користувача Cyriac Gbogou

І Вікімедіа в Нігерії оголосила про фото-переможця «Вгору за течією»:

@Alaminjos — абсолютний переможець в Нігерії фотоконкурсу «Вікі любить Африку 2020», який щойно завершився, з його фотороботою «Вгору за течією». CCBY-SA4.0. Приз за довіреністю переданий одному з його друзів у Лагосі.

«Африка — це багато чого, а не тільки щось одне»

Активісти, письменники, науковці та фотографи багато працювали, особливо протягом останніх 10 років, щоб урізноманітнити контент та протистояти негативним історіям про Африку в інтернеті, але колоніальні та расистські уявлення продовжують існувати — завдяки зображенням, які переважно можна знайти в мережі лише після кількох натискань на клавіатурі.

Очевидно, що Африка — це не просто про відчай, але це також не лише про її багатство, або минуле. Коли нещодавно американська співачка Бейонсе випустила свій музичний фільм «Black is King», багато хто негативно відреагував на спрощені фантазії про Африку, які зберігають  вузький спектр уявлень про континент.

Письменник з ПАР Пабабло Чауке не згоден з таким «корегуючим образом» або «уявленням Африки як „кращої“ виключно через призму капіталізму». У своєму нарисі «Black is not king, queen or peasant — black is complex» («Чорний — це не король, не королева і не селянин, чорний — це дуже складно») Чауке пише:

Africa is many things, not just one: We need to treat it with complexity.

Африка — це багато про що, а не лише про щось одне: ми повинні враховувати всю її багатогранність.

«Батьківщинізація» (англ. Motherlandization) — цей термін Чауке використовує для опису «усвідомленого або ні, відкритого або таємного, навмисного або ненавмисного процесу романтизації Африки афроамериканцями і зведення континенту до монолітної, застиглої та незмінної „батьківщини”, яка зручна для них, бо відповідає їхнім спрощеним уявленням. Вони ставляться до Африки як до сховища для особистого використання та споживання», — пише він.

Заохочуючи подання більш різноманітних фотографій Африки у всій її багатогранності за відкритими ліцензіями, «Вікі в Африці» сподівається, що:

[T]ruthful information, correctly placed on a platform that is open and accessible to all, can fundamentally change how people both within and outside Africa view and interact with the continent.

Правдива інформація, розміщена на відкритій і доступній для всіх платформі, може докорінно змінити образ Африки і взаємодію з нею як на самому континенті, так і за його межами.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*