Skip to Content

Московський фотограф зобразив столицю у воєнному безумстві

Be First!

Дух часу відчутний на цих світлинах

Фото Олександра Гронського. Зображення з Вікісховища, автор – Обывало (видалений акаунт). CC BY-SA 4.0.

Журнал “Холод” опублікував інтерв'ю з московським фотографом Олександром Гронським. Global Voices переклав частину інтерв'ю, відредагував його для більшої ясності та опублікував з дозволу журналу “Холод”. Фотографії взяті з публічного акаунту Олександра Гронського в інстаграмі.

У 21 столітті фотограф Олександр Гронський переосмислив жанр пейзажу і прославився на весь світ – він отримав численні міжнародні мистецькі та журналістські нагороди, зокрема престижну премію World Press Photo Award. Його фотографії схожі на грандіозні полотна старих майстрів, а люди на них також стають частиною пейзажу. Гронський міг легко виїхати з Росії після 24 лютого 2022 року, але вирішив залишитися, і ось уже два роки документує, як виглядає і чим живе Москва під час війни. Він фотографував похорон Навального та наслідки атак безпілотників на Москва-Сіті, але його світлини зовсім не схожі на типові репортажні знімки. Вони чітко передають дух часу і те, як війна вторгається в міський простір. Редактор “Холоду” Олександр Горбачов поспілкувався з Гронським про те, як йому це вдається.

Олександр Горбачов (Горбачов): Останні два роки я дивлюся на Москву очима чужинця – і бачу, як по-різному ці очі дивляться на місто. Одна перспектива полягає в тому, що нічого не змінилося: люди сидять в ресторанах, їздять по велодоріжках, ходять в клуби – і війна не вривається в це звичайне життя. Інша перспектива – це простір тоталітарного поліцейського контролю, де тебе можуть забрати у відділок просто тому, що хтось побачив щось на твоєму балконі або підслухав розмову в метро. Москва на ваших фотографіях – це щось третє. Це не місто, яке живе звичайним життям, але й не реалізована антиутопія. Як ви визначаєте її для себе – яка вона, ця Москва?

Олександр Гронський (Гронський): У мене самого виникає це питання. Власне, я відповідаю на нього своїми фотографіями. Ну, не зовсім відповідаю: у моїх роботах немає концептуального ядра, я не думаю, що хочу розповісти щось конкретне про Москву. Я виходжу з дому, блукаю вулицями Москви, хочу дізнатися: що відбувається з Москвою?

Одразу після [24 лютого 2024 року, початку повномасштабного російського вторгнення в Україну] було відчуття, що Москва є епіцентром якихось подій, але ці події були абсолютно невидимі. І з моєї розгубленості виник метод фіксації цих змін. Тобто я зайнявся класичною вуличною фотографією: просто бродив вулицями і фотографував те, що впадало в око. Спочатку здавалося, що я створюю абсолютно розрізнені речі, але з часом все почало викристалізовуватися, з'явилися фокусні точки.

Наприклад, білборди. Мене зацікавило вторгнення нової реальності в ландшафт – і я почав знімати ці білборди. Найперший я зняв на початку березня [2022 року] – саме тоді на Ленінградському проспекті серед реклами телевізорів, автомобілів і квартир з'явилися вивіски з написом “Za mir” (“За мир”). [“За мир”, але з латинською Z, яка є символом війни, замість кириличного З.] А буквально за день до цього я бачив, як людей затримували за плакати з написом “За мир”, але без латинського Z. Цей поворот мене шокував – наскільки по-іншому почала функціонувати мова.

 

Горбачов: Я думаю, що у тих, хто вперше стикається з вашими роботами, може виникнути питання: а де ж, власне, люди? Ви фотографуєте місто, простір людського життя, але люди на Ваших фотографіях не є головними героями, вони радше частина пейзажу.

Гронський: Так, це моя давня тенденція. Я не зближуюся з людьми. Я взагалі сором'язлива людина, не люблю направляти камеру на людей, щоб вони почувалися некомфортно, а це, в свою чергу, змушує мене нервувати. З іншого боку, коли знімаєш з більшої відстані, в кадр потрапляє більше елементів – і здається, що ти фіксуєш якусь складність.

Кумедно, що багато музейних кураторів кажуть мені: слухай, не треба людей, просто знімай чистий міський простір – як якусь скульптуру, так би мовити. І я їх розумію: порожнє місто в музеї виглядає набагато грандіозніше, справляє сильніше враження. Але насправді мені хочеться розбити цю грандіозність. Мені дуже подобається ця цитата Чапліна: “Великий план – це завжди трагедія, а загальний план – це завжди комедія”. Тому я хочу, щоб у моїх картинах був елемент людської комедії. Думаю, що маленькі фігурки людей допомагають мені самому прийняти пейзаж, вони надають йому людського масштабу. Якби не було людей, я б відчував до нього занадто багато гніву.

Горбачов: Я думаю, що це дуже добре видно на фотографії з похорону Навального. Хвіст черги на тлі житлового району робить фотографію пронизливою.

Гронський: Так, напевно. З цього ракурсу було зроблено багато фотографій – там був міст з гвинтовими сходами, і всі піднімалися на нього, щоб сфотографувати натовп. Але коли я туди піднявся, натовп вже порідшав. Виявилося, що хоч людей і було багато, але вони були на тлі якоїсь величезної порожнечі.

Горбачов: Як почався цей проєкт? У лютому-березні 2022 року багато хто з нас вирішував, що робити далі. Як ви прийшли до рішення створити ці фотографії?

Гронський: На початку я був дуже дезорієнтований. У мене тоді був якийсь спад. І якраз у новорічну ніч 2022 року я дав собі обіцянку: взяти себе в руки, кожного вільного дня блукати містом, знімати те, що мені подобається, і одразу ж викладати це в інстаграм. Неважливо, що це нікому не буде цікаво. Я займаюся фотографією все життя і не знаю іншого способу взяти себе в руки.

Наприкінці літа 2022 року я відчував себе вигорілим і не знав, що робити далі. Тоді почали частіше з'являтися патріотичні плакати – я бігав по всій Москві, намагаючись їх зафіксувати. Спочатку їх було небагато, і, будучи оптимістом, я був упевнений, що все це може закінчитися в будь-який день і що мені потрібно фіксувати навіть найменші зміни в ландшафті, тому що інакше ніхто не повірить, що все так і було.

Я витратив на це величезну кількість енергії. Але за останній рік ці патріотичні вивіски з'явилися на кожному кроці, і я вже не думаю, що це скоро закінчиться. І відчуття від зйомки цього тепер зовсім інші.

Фотографії Олександра Гронського можна переглянути на його веб-сайті, у Facebook та Instagram .

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*