Skip to Content

“Tek sleep and mark death”: повчальна історія про нафтову катастрофу в Тобаго

Be First!

Великий розлив нафти в регіоні ставить під загрозу острівні держави

Зображення в Canva Pro.

Автор Тереза Родрігес-Муді

Ця стаття була вперше опублікована в Jamaica Gleaner і публікується нижче з дозволу редакції.

7 лютого перекинуте судно біля південних берегів Тобаго спричинило катастрофічний розлив речовини, схожої на нафту, що змусило прем'єр-міністра Тринідаду і Тобаго Кіта Роулі оголосити надзвичайний стан в країні.

На фотографіях видно густий чорний мул у прибережних водах острова, що покриває величезні простори пляжів і мангрових заростей. Пролунали термінові заклики до волонтерів допомогти, оскільки  нафтові плями могли вийти за межі берегів Тобаго.

Важливо зазначити, що Тринідад і Тобаго має національний план дій на випадок розливу нафти і понад столітній досвід роботи в нафтогазовій галузі.

Тим часом у Гайані консорціум на чолі з ExxonMobil виявив значні запаси нафти і газу під її прибережними водами. За прогнозами, країна може видобувати 1,2 мільйона барелів на день до 2027 або 2028 року. Оцінка впливу на навколишнє середовище (ОВНС), однак, показує, що в разі розливу або витоку свердловини, наслідки можуть спустошити великі ділянки Карибського басейну, що простягаються від Тринідаду через Малі Антильські острови, Ямайку і Домініканську Республіку.

Це зруйнує прибережні екосистеми, інфраструктуру, туризм, рибальство, судноплавство та інші життєво важливі види економічної діяльності, поставивши багато острівних держав під економічну загрозу.

Свердловини ExxonMobil в Гайані – глибокі, розташовані на глибині 1500-1900 метрів у межах блоку Стабрук. Такі свердловини несуть підвищені екологічні ризики, прикладом чого є катастрофа на BP Macondo 2010 року, внаслідок якої протягом 87 днів у Мексиканську затоку вилилося майже п'ять мільйонів барелів сирої нафти і газу.

Ямайський екологічний фонд (JET) висловив свою стурбованість прем'єр-міністру Ендрю Холнесу, який очолює Національний механізм реагування на катастрофи Ямайки (NDRM). Наразі жодної відповіді не надійшло.

У світлі цих ризиків вкрай важливо, щоб громадськість була поінформована про Національний план Ямайки з ліквідації розливів нафти, який був затверджений у 2014 році і охоплює офшорні води та берегову лінію Ямайки (прилеглу зону та економічну виключну зону).

План також стосується нафтових розливів на суші, включаючи будь-які водойми, які можуть мігрувати до прибережних вод або вливатися в них.

Виникають ключові питання: Чи володіє Ямайка належним обладнанням для пом'якшення наслідків розливу нафти? Чи скоординувала Ямайка свій план реагування з планом Гайани, враховуючи потенційні транскордонні наслідки? Коли було останнє навчання для ключового персоналу, який буде задіяний у ліквідації наслідків розливу?

У Національному плані зазначено, що національні імітаційні вправи та навчання повинні проводитися на регулярній основі (щонайменше раз на два роки) для перевірки плану. Враховуючи, що плану вже 10 років, а ризики розливу нафти зараз набагато вищі, чи планується його перегляд відповідно до оцінки імітаційних навчань і тренувань (тобто кожні два роки) або у відповідь на будь-які інциденти, що виходять за рамки плану?

Катастрофа в Тобаго є повчальною історією. Визнаймо ці серйозні ризики і вживаймо проактивних заходів для захисту нашого довкілля та економіки.

Тереза Родрігес-Муді є генеральним директором Ямайського екологічного фонду. “Tek sleep and mark death” – це ямайське прислів'я, що означає: беріть до уваги попереджувальні знаки, які вказують на щось серйозне, що може трапитися.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*