Skip to Content

У Бразилії оприлюднили особисту інформацію сотень підозрюваних антифашистів

У Бразилії оприлюднили особисту інформацію сотень підозрюваних антифашистів

Be First!
by 20 Жовтня, 2020 Події
На передньому плані протестуючий у чорній масці тримає знак із перекресленою свастикою.

14 червня, Антифашистська демонстрація в Порту-Алеґрі, на півдні Бразилії. Світлина Майї Рубем, використовується з дозволу, через Benedictas Fotocolectivo.

Оригінальна стаття була опублікована англійською мовою 14 липня 2020 року.

[Усі посилання відсилають на португальські веб-сторінки, якщо не вказано інше].

У червні минулого року в Бразилії сотні людей зауважили, що – без їхньої згоди – їхні імена з’являються  у списках, призначених для ідентифікації «антифашистів». У одному зі списків, у мережі WhatsApp, розкрито особисту інформацію осіб: імена, адреси, фотографії тощо. Інший був створений правим парламентарем із допомогою його підписників у соціальних мережах. Список не був розголошений громадськості, та невідомо, яка саме особиста інформація у ньому міститься.

Розкрита інформація

На початку червня у WhatsApp було оприлюднено список із 900 сторінок у форматі pdf. Відкривши його, сотні бразильців знайшли свої імена, фотографії, адреси, профілі у соціальних мережах, включно з номерами телефонів. У цьому документі містилася не лише особиста інформація, але і люди у цьому списку позначалися, як «антифашисти». На сьогоднішній день особа, яка поширила цей список не встановлена, а її справжні наміри залишаються невідомими.

Доксинг – це практика [укр] розміщення особистої інформації особи без її згоди з метою погрози або залякування. Хоча деякі дані, такі як фотографії, розміщені користувачем у соціальних мережах чи профілях, є легкодоступними та їх можна швидко знайти, метою доксингу є погроза та переслідування особи.

Згідно з чутками, що розповсюджуються в соціальних мережах, особи, зазначені у вищенаведеному списку, належать до лівого політичного крила. Офіційних доказів, які б підтверджували чи  спростовували цей факт, немає. Лола Аронович, професор кафедри іноземних мов Федерального університету Сеари (UFC), повідомила у своєму твіті, що більшість імен було отримано з Facebook. Вона зазначила: «Невідомий, який склав цей список, вирізняв осіб за зовнішніми ознками (тату, пірсинг, тощо)».

Законодавець оприлюднив другий список

Кілька днів опісля оприлюднення списку з’явився інший, схожий до попереднього. Депутат Дуглас Гарсіа – обраний до місцевого парламенту штату Сан-Пауло і член ультраконсервативної PSL (соціал-ліберальної партії), під головуванням Жаїра Болсонаро – визнав, що є автором списку.

У своєму акаунті в Твітері він поширив відео, на якому листає грубий стос паперів; він стверджує, що отримав від своїх читачів від 700 до 1000 імен.

Гарсія посилався на нещодавню заяву Дональда Трампа, який хотів позначити [fr] як терорестичний «рух Антифа» вільним терміном [en], який, як правило, позначає антифашистські ліві групи та рухи. (Antifa [fr]  – абревіатура від слова “антифашистський”). Активісти Antifa брали участь у протестах проти расизму в США. Парламентарій пообіцяв надіслати свій список до посольства США та поліції для розслідування цих осіб та їх причетність до  “терористичної діяльністі”.

Ці два документи ( один публічно поширений у WhatsApp та інший, розповсюджений Гарцією) тепер відомі, як “антифашистські файли”.

Користувачі соціальних мереж тепер вважають, що це не два списки, а один. Законодавці лівого крила  звинуватили Гарсію у наклепі та втручанні в приватне життя, рекомендуючи тим, хто потрапив до списку, мобілізуватися для забезпечення правового захисту.

Під час телефонної розмови у WhatsApp із Global Voices Гарсія сказав, що його документ різниться, від іншого. “У моєму списку немає жодного жіночого імені та він стосується винятково жителів штату Сан Пауло”, – повідомив він. Файл було надіслано до федеральної та цивільної поліції, але Гарсія заявив, що зібрані імена не будуть оприлюднюватися. “Мій обов’язок, як народного депутата – забезпечити місце для вільного збору скарг. Мені довелося діяти, коли я бачив, як під час антифашистських демонстрацій люди знищували державну та приватну власність: це злочин “, – додав він.

Гарсія зібрав дані після того, як організації антифашистських футбольних клубів протестували щонайменше в п’ятнадцяти містах країни. Першого червня тисячі людей вийшли на найбільший проспект Сан-Пауло у відповідь на мітинги підтримки Президента Больсонару, які проходять кожного тижня у травні проспекті Пауліста, незважаючи на пандемію.

8 червня офіційно розпочато розслідування проти депутата PSL(соціал-ліберальної партії), який через свій список звинувачується в адміністративній нечесності. Він може втратити мандат, якщо його визнають винним. Депутати-опозиціонери закликали провести розслідування, оскільки вважають, що він намагався залякати активістів. Гарсія стверджує, що є  “антифашистом”, попри те, що сам складав цей список.

Спосіб для відвернення поширення розкритої інформації

Мало хто, з публічного списку, скаржився в Інтернеті, побоюючись розкрити про себе ще більше інформації. Лукас Лаго, розробник платформи даних Project7c0, зазначив стурбованість багатьох своїх друзів, коли було виявлено існування цих двох списків: «Вони поширили список в Інтернеті, щоб інші змогли там знайти своє ім’я ”, – повідомив він Global Voices у скайп-розмові.

Потім він зв’язався зі своїм колегою-програмістом Едуардо Кудукосом, щоб допомогти йому створити інструмент, який би дозволив кожному шукати своє ім’я у списку, не допускаючи при цьому витоку особистої інформації . Йому було важливо мати надійний спосіб дізнатися, хто входить до списку. Хоча PDF все ще доступний в Інтернеті, Лаго та Кудукос прагнули за допомогою свого способу запобігти подальшому розповсюдженню особистої інформації, що міститься у списку.

Qualquer maneira de compartilhar dados pessoais [online] que classifique as pessoas não é apenas complicada, mas ilegal. A situação no Brasil é tensa e polarizada, isso abre as portas para colocar toda a pessoa em risco. Me senti compelido a fazer algo para que as pessoas soubessem dos riscos se estivessem na lista. (…) [Compartilhar a lista on-line] pode acabar causando mais danos se for feito sem muita consideração. As pessoas têm que abordar tudo taticamente.

Toute méthode de partage [sur internet] de données personnelles classant les personnes est non seulement compliquée, mais aussi illégale. La situation au Brésil est tendue et la population divisée, n’importe qui peut donc se retrouver en danger. Je me suis senti obligé d’agir pour que chacun·e soit au courant des risques encourus s’il ou elle se retrouve sur la liste. […] [Partager cette liste sur le net] sans avoir mûrement réfléchi peut finalement aggraver la situation. Tout doit être abordé de façon stratégique.

Будь-який спосіб обміну [в Інтернеті] персональних даних, що класифікує людей – не лише складний, але й незаконний. Через напружену ситуацію та розкол суспільства, кожен може опинитися у небезпеці. Я відчував себе змушеним вжити заходів, щоб кожен зміг усвідомити ризики, якщо вони потраплять до списку. […] [Спільний доступ до цього списку в мережі], Якщо над цим не замислитись – ситуація може погіршитись. До всього треба підходити стратегічно.

Розробник також уточнив, що з ним зв’язались багато людей, які звертались за юридичною консультацією після того, як побачили їхнє ім’я у списку. “Для кращої підтримки їхні запити були надіслані до неурядових організацій та адвокатам, які працюють у сфері витоку даних”, – сказав він. Неможливо знати, скільки людей цим користувалось, оскільки їхні дані не зберігаються, з метою захисту особистих даних.

За словами Лаго, цей інструмент ознаменував переломний момент, з часу оприлюднення першого списку: “Це дозволило людям, які причетні до цієї ситуації краще її усвідомити”, – підсумовує він.

Переклала:
Mariana Hrynyshyn

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*