Skip to Content

В бразильській Амазонії пожежі та пандемія стали згубною сумішшю

В бразильській Амазонії пожежі та пандемія стали згубною сумішшю

Be First!
by 15 Серпня, 2020 Події

Пожежі в північному штаті Акр, у вересні 2019 року. Фото Каті Мейлер / Mídia NINJA, CC-BY-NC

Ця історія, написана Ізабель Сантос та Бруною Мело, була спочатку опублікована Amazônia Real [пор]. Вона републікується в рамках контент-партнерства з Global Voices. 

Найвищі показники вирубки лісів за останнє десятиліття в Амазонії були зафіксовані [анг] минулого року. Проте 2020-ий рік може стати ще гіршим.

У звіті [пор] Бразильського інституту дослідження навколишнього середовища Амазонії (Ipam), некомерційної громадської організації, підраховано, що в Амазонії є територія щонайменше 4500 квадратних кілометрів із вирубаними лісами, яка може вигоріти цього року. Ця площа втричі більша за розмір міста Сан-Паулу.

Вчені Ipam додають: якщо темпи вирубування лісів у 2019 році підтримуватимуться протягом наступних кількох місяців, ця площа може збільшитися вдвічі до кінця липня, в розпал сухого сезону та в період, коли починаються більшість пожеж. У звіті зазначається: якщо всього 60 відсотків від площі 9000 квадратних кілометрів спалити, ситуація буде схожа на ту, яка була в 2019 році, коли пожежі в Амазонії викликали глобальне обурення [анг].

В дослідженні, опублікованому 8 червня, зазначено:

Se tudo virar fumaça, a região pode enfrentar estado de calamidade pública na saúde devido a sobreposição de queimadas com pandemia de Covid-19, o que sobrecarregará ainda mais a rede saúde já em colapso nos atendimentos à população.

Якщо все згорить, регіон може зіткнутися з кризовою ситуацією в галузі охорони здоров’я через поєднання пожеж та пандемії COVID-19, що ще більше перевантажить вже виснажену турботою про населення систему охорони здоров’я.

Боротьба з пожежами та вирубкою лісів, як і захист навколишнього середовища, стала мірою здоров’я, як стверджує один з авторів дослідження, дослідник [пор] Пауло Моутіньо, член Іраm, який має науковий ступінь кандидата наук в екології.

Минулого року міста, які зазнали найбільше лиха від пожеж в Амазонії, побачили, що їх повітря забруднене в середньому на 53 відсотки більше в порівнянні з 2018 роком. Моутіньо підкреслив, якщо влада не буде діяти, це може призвести до смертей в додаток до тих, що спричинив COVID-19.

Починаючи з березня, регіональна система охорони здоров’я переповнена випадками COVID-19, і три штати Амазонії належать до числа тих, у кого найбільше випадків у Бразилії.

За даними Ipam, станом на кінець 2020 року, 20 відсотків смертей в Бразилії від нового коронавірусу сталися в північному [пор] регіоні, який мав найвищий рівень зараження та смертності на 100 000 жителів. Станом на 6 липня в Бразилії загинуло 64 867 людей та понад 1,6 мільйона зафіксованих випадків, за даними [пор] Міністерства охорони здоров’я.

IPAM заявив:

No Amazonas, no Pará e em Mato Grosso, mais de 20% das pessoas moram em áreas que exigem um deslocamento de até quatro horas para chegar ao município mais próximo com condições de atendimento em casos graves de Covid-19. As pequenas e médias cidades, se atingidas simultaneamente por fumaça das queimadas e infecções pelo novo coronavírus, tendem a não conseguir absorver a necessidade da população.

У штатах Амазонас, Пара та Мато-Гроссо понад 20 відсотків людей проживають у районах, яким потрібно до чотирьох годин, щоб дістатися до найближчого міста з приміщеннями для лікування серйозних випадків COVID-19. Малі та середні міста, якщо вони постраждали одночасно від диму та інфекцій нового коронавірусу, як правило, не можуть задовольнити потреби населення.

Руйнівна закономірність пожеж

Історія знищення лісів в Амазонії засвідчує,що після їх вирубки починається пожежа, пояснює науковий директор Ipam Ане Аленкар, який також підписав технічний звіт дослідження.

Таким чином, коли швидкість вирубки лісів збільшується, існує прямий зв’язок із збільшенням спалахів пожеж. Аленкар каже:

Ninguém vai gastar dinheiro para derrubar vários hectares de floresta para depois não usar essa área, mesmo que seja para especulação. Essa área vai ser queimada.

Foi o que vimos acontecer em 2019 e, infelizmente, se nada for feito, é o que deveremos ver em 2020, já que a derrubada continua num ritmo elevado.

Ніхто не буде витрачати гроші на вирубування гектарів лісу, а потім не використовувати цю площу, навіть якщо це для спекуляцій. Ця територія буде спалена.

Це те, що ми бачили у 2019 році і, на жаль, якщо нічого не буде зроблено, це ми побачимо у 2020 році, якщо вирубка триватиме високими темпами.

Пожежі збільшують кількість диму в повітрі, вивільняючи дрібнодисперсний матеріал. У районах найбільше постраждалих від  забруднення, відбувається зростання кількості пацієнтів, які звертаються за медичною допомогою через проблеми з диханням. Інший дослідник, фізик Пауло Артаксо з університету Сан-Паулу, який співпрацював у дослідженні, сказав:

Durante a temporada de fogo, extensas áreas da Amazônia têm qualidade do ar pior que no centro da cidade de São Paulo devido às queimadas. Isso tem forte efeito na saúde, especialmente em crianças e idosos, que são as populações mais vulneráveis. (…) Como a poluição das queimadas viaja por milhares de quilômetros, comunidades isoladas de índios respiram esta atmosfera insalubre, que é muito acima dos padrões de qualidade do ar da Organização Mundial da Saúde.

В період пожеж, обширні райони Амазонки мають гіршу якість повітря, ніж у центрі міста Сан-Паулу. Це сильно впливає на здоров’я, особливо дітей та людей похилого віку, які є найбільш вразливим населенням.(…) Оскільки забруднення від пожеж поширюється на тисячі кілометрів, окремі корінні громади дихають цим нездоровим повітрям, якість якого є значно нижчою від стандартів якості повітря Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Аленкар каже, що органи влади, які захищають навколишнє середовище повинні бути наполегливими у боротьбі із незаконною вирубкою лісів та спалювання:

Se isso não acontecer, temos chances de ter uma pressão muito grande no sistema de saúde da Amazônia e levá-lo, de fato, ao colapso.

Якщо цього не відбудеться, ми ризикуємо завдати сильного тиску на систему охорони здоров’я в Амазонії і цим самим привести її до краху.

22 квітня на засіданні кабінету міністрів із президентом Джаіром Болсонаро, міністр охорони навколишнього середовища Рікардо Саллес заявив, що адміністрація повинна скористатися тим, що засоби масової інформації зосереджені на пандемії, “керувати стадом” [пор] – це означає скоротити бюрократичні системи, які регулюють екологічні питання в Бразилії.

Трактор у зоні незаконного вирубування лісів в Сан-Фелікс-ду-Сінгу, Пара, у 2012 році. Фото: Альберто Сесар Араужо/Amazônia Real

Пожежі збільшуються на 35% в Акрі

Кількість пожеж у північному штаті Акр, виявлених у 2020 році Національним інститутом космічних досліджень (INPE), референтним закладом супутникового моніторингу в Бразилії, вже на 35% більше, ніж за аналогічний період 2019 року.

INPE повідомили, що за період з 1 січня по 14 червня цього року у штаті Акр було 84 пожежі порівняно з 62 пожежами у 2019 році. Протягом 2019 року INPE виявила 6 802 пожеж у лісах Акра.

Кількість пожеж, зафіксованих у населених районах пожежною частиною Акре, становила 6 867 у 2019 році. Таким чином, загальна кількість пожеж у державі перевищила 13 000 минулого року (у міській та сільській місцевості).

Речник пожежної служби майор Клаудіо Фалькао заявив, що 999 пожеж було зафіксовано саме в Ріо Бранко, столиці штату, до 7 червня. За аналогічний період минулого року їх кількість становила 544. По всьому штаті Акр зафіксовано 1086 міських пожеж. Він сказав:

Não sei o que é mais difícil o controle das queimadas ou da pandemia. Todos os anos nós passamos por dificuldades, mas a população continua queimando.

Infelizmente, temos registrados um aumento de queimadas. E isso faz com que o sistema de saúde se sobrecarregue ainda mais porque começam a aparecer doenças respiratórias. Vamos ter um problema muito sério.

É preciso conscientização da população e intensificação dos órgãos de fiscalização para podermos diminuir essa situação

Я не знаю, що складніше контролювати – пожежі чи пандемію. Щороку у нас виникають труднощі, але населення продовжує розпалювати пожежі.

На жаль, ми зафіксували збільшення пожеж. А це робить систему охорони здоров’я ще більш перевантаженою, оскільки починають виникати проблеми з диханням. У нас буде дуже серйозна проблема.

Потрібно краще інформувати громадськість та посилити правоохоронні органи, щоб полегшити ситуацію.

За даними лабораторії геопереробки, що займається дослідженням навколишнього середовища при Федеральному університеті Акру (UFAC), у 2019 році було спалено 175 000 га. Міста, які найбільше згоріли, – Сена Мадурейра, Ріо Бранко, Феййо, Тарауака та Бразилія. Щонайменше 1700 га постраждали від пожеж в регіоні Альто-Акр. Значна частина лісових пожеж сталася у видобувному заповіднику Чіко Мендес [пор] та на корінних землях.

Перекладач: Тетяна Гунчак

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*