Skip to Content

Як керівниця поліції змінила процес розслідування вбивств жінок у Бразилії

Як керівниця поліції змінила процес розслідування вбивств жінок у Бразилії

Be First!
by 14 Серпня, 2020 Події

Євгенія Вілла, жінка, яка створила перше управління поліції з рослідування вбивств жінок у Бразилії.  Фото: Державного секретаріату громадської безпеки штату Піауї (Secretaria de Segurança Pública do Estado do Piauí)

Ця історія є частиною спеціальної рубрики Global Voices про гендерне насильство в Латинській Америці [анг].

Скляний контейнер, розміром з банкою з-під майонезу, був по вінця наповнений світлою рідиною. Всередині була частина людського тіла, яка виглядала так, наче її жорстоко відтяли ножем. Чінко Естрелас, працівник поліції, який займався цією справою, приніс його судді з внутрішніх справ (corregedor) апеляційного суду штату Піауї, одного з найбідніших [анг] у Бразилії.

То був 2002 рік, а суддею тоді була Євгенія Вілла, яка нещодавно, перебуваючи на карантині у своєму домі в Терезіні, столиці Піауї, у скайп-розмові з Global Voices поділилася деталями цієї історії. Коли вона запитала працівника поліції що знаходиться у контейнері, він відповів: «Це жіноче вухо. Я несу його в архів».

Вілла й досі пам’ятає свій шок. «Для мене це було вперше», каже вона. Оскільки відділення поліції у справах жінок було у тій же будівлі, вона відправилася туди, щоб взятися за розслідування, згадує вона:

A delegada responsável me contou que se tratava de uma mulher que concordou que o companheiro cortasse uma parte da orelha. A mulher havia traído o companheiro e se viu merecedora do castigo. Isso não é algo que te ensinam na academia de polícia ou na faculdade, não te ensinam que isso acontece, que essa é a vida real.

Керівник  відділення поліції у справах жінок сказав мені, що те вухо належало жінці, яка дозволила своєму партнеру відрізати його. Та жінка зрадила його, і тому сказала, що вона на це заслужила. Такого точно не вчать ані в поліцейській академії, ані в юридичному виші. Нас не вчать, що таке трапляється, що це реальне життя.

Той епізод назавжди змінив кар’єру Вілли. В той момент вона вирішила присвятити решту свого життя зменшенню прірви між реальним насильством над жінками та судовою системою Бразилії. Вона покинула 19 років кар’єри архітектора та вступила до поліцейської академії, а згодом стала інспектором громадянської поліції у своєму штаті.

У 2015 році вона створила [пор] у Бразилії перше управління поліції, яке займається виключно розслідуванням вбивств жінок. Терезіна й надалі залишається єдиним містом у Бразилії, де є таке управління.

Вбивства жінок у Бразилії залишаються на підйомі навіть попри те, що загальний рейтинг вбивств у країні падає. Статистика [пор], яку у лютому опублікувала газета Folha de S. Paulo, показала, що у порівнянні з попереднім роком у 2019 кількість випадків вбивств жінок збільшилася на 7,2%, а це 1310 вбитих жінок у країні за минулий рік. І більшість з них загинули внаслідок домашнього насильства.

Особиста історія Вілли є доказом боротьби жіноцтва в лавах бразильської поліції. У віці 32 років вона покинула кар’єру у галузі архітектури та вступила на юридичний факультет. Незабаром після закінчення навчання у 2000 році, вона склала іспит і почала працювати у поліції. Вілла вступила до поліцейської академії коли була вагітна.

Eu escondi a gravidez. Eu tinha receio de que eles não iriam me aprovar. (…) Minha carreira foi feita de quebrar paradigmas.

Я приховувала свою вагітність [під час тестування]. Я боялася, що мене не приймуть (…) Я будувала свою кар’єру, розбиваючи парадигми.

Одного разу в академії вона разом з двома іншими вагітними однокурсницями вирішила попросити керівництво звільнити їх від участі в заняттях із застосуванням фізичних навантажень. Але академія не тільки відхилила запит, але і оцінила їх досягнення в цих дисциплінах як нульові, що в результаті вплинуло на їх загальні показники.

Кілька років по тому Еуженіо стала деканом цієї ж академії; вона каже, що в першу чергу забезпечила справедливе ставлення до вагітних студенток. Вона розповідає:

Eu sou branca. Católica. Heterossexual. Em uma sociedade colonizada, eu reconheço meu lugar e meus privilégios – e rompo com isso. Rompo com isso no momento em que me reconheço e uso isso para que a violência estrutural que todas sofremos, de diferentes formas, diminua.

Я біла. Католичка. Гетеросексуалка. Я усвідомлюю своє місце і відповідні привілеї в колоніальному суспільстві, але пориваю з ними. Я відмовляюся від усього цього, як тільки визнаю [ці привілеї] і використовую їх їх для боротьби зі структурним насильством, від якого всі ми по-своєму страждаємо.

Змінити систему з середини

У Бразилії законодавство із захисту прав жінок дуже повільно ставало на ноги.

Відділення поліції у справах жінок почали створювати з 1985 року [пор]. Через дев’ять років Бразилія ратифікувала Міжамериканську конвенцію про попередження, покарання й подолання насильства проти жінок (також відому під назвою Конвенція Белем до Пара).

Ще через 10 років країна прийняла закони, що карають кривдників жінок: Закон Марії да Пенья [пор], названий в честь активістки руху за права жінок [пор], яка отримала параліч кінцівок після того як її намагався вбити власний чоловік, був прийнятий у 2006 році та став першим у Бразилії законом проти домашнього насильства.

У 2015 році термін вбивство жінки нарешті з’явився у кримінальному кодексі країни [пор].

Проте для Вілли все ще залишається зробити чимало:

São várias as fragilidades. A começar pelo termo violência doméstica, que limita a mulher à condição de ‘do lar’. Além disso, pela lei nacional, não se enxerga a morte de mulheres trans como feminicídio, não se enxergava estupro marital por muito tempo, há uma cegueira em torno de feminicídios fora de relacionamentos.

Існує низка слабких сторін. Починаючи від самого терміна домашнє насильство, який зводить проблему лише до жінок зі статусом  «домогосподарка». Окрім цього, за державним законодавством вбивство трансгендерної жінки не вважається вбивством жінки. Згвалтування у шлюбі довгий час залишалося поза увагою. На вбивства жінок, вчинених поза стосунками, закривають очі.

Разом із створенням першого у Бразилії відділу розслідувань вбивств жінок, Вілла створила робочу групу, що працює над випадками гендерного насильства, а також допомагає у розслідуванні вбивств жінок. Вона також є ідейним наставником міжвідомчої урядової програми  Caravana Salve Maria (Hail Mary Caravan) [пор] у Піауї, яка інформує та вчить жінок про гендерне насильство. Вона каже:

As ideias misóginas estão impregnadas no sistema. São ideias reproduzidas por anos e não questionadas. O que fizemos foi explicar, através do método científico, o porquê de isso estar errado e como concertar. O promotor, o juiz, o policial… Por muito tempo, estavam cegos.

Жінконенависницькі ідеї вкоренилися у систему. Вони роками давали про себе знати і їх ніколи не ставили під сумнів. А ми, зі свого боку, за допомогою науки пояснили чому така поведінка була неправильною та як їй можна зарадити. Прокурор, суддя, поліція… Довгий час всі вони закривали очі на такі випадки.

Вілла каже, що довгий час її колишні колеги по роботі та очільник поліції жартували з неї, говорячи, що її саму в минулому мусив побити хлопець аби вона зараз так ревно боролася проти жорстокого поводження з жінками.

«Мене ніколи фізично не били», сміється Вілла. «Але мені завдавали умовних побоїв, коли я ставала на сторожі змін у ставленні до інших жінок».

Для інтерв’ю місцевої газети Юджинія постаралася, щоб на фотографію вона потрапила з книгою в руках, а не з пістолетом | Фото: Особистий архів/Використано з дозволу

Коли вона очолила департамент внутрішньої безпеки, репортер місцевої газети, який робив репортаж про її діяльність, здивувався, коли побачив як вона допомагала синові з уроками одягнена у сукню в квіти. Вілла каже, що збиралася тоді позувати для знімку у цій сукні та з книгою в руках, а не зі зброєю.

На своїй теперішній посаді Вілла відповідає за оцінку та вдосконалення кримінально-виконавчої системи у Піауї. В рамках цього вона також контролює навчання поліцейських та цілих відділень поліції як допомагати жінкам у ситуаціях насильства.

Вона так і ніколи не дізналася, що сталося з тією жінкою, якій жорстоко відрізали вухо. А це був саме той випадок, який вперше привернув її увагу до гендерної проблематики судової системи. Проте вона вважає, що зараз ситуація з захистом та підтримкою жіночої частини населення значно покращилася у Піауї.

Hoje, dificilmente esse caso ficaria sem solução. O que falta no combate à violência? Falta compreender a violência como estrutural e estruturante das relações sociais.

Сьогодні малоймовіним є те, що подібну справу залишили б без уваги. Чого й досі не вистачає у боротьбі з насильством? Не вистачає розуміння того, що насильство є структурною складовою соціальних відносин.

Перекладач: Софія Мусій

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*