Skip to Content

Яку роль відіграє Гонконг в ухиленні Росією від санкцій?

Be First!

Уряд заявив, що Гонконг немає юридичних зобов'язань запроваджувати санкції проти Росії

Китайський юань. Загальнодоступне зображення від користувача Flickr @mussikatz

Зв'язок Гонконгу з Росією привернув увагу міжнародних ЗМІ після того, як на початку жовтня 2022 року у місті була помічена суперяхта, що належить Алєксєю Мордашову, російському олігарху і союзнику президента Росії Владіміра Путіна.

А останнє викриття показало, що пов'язані з Росією корпорації в Гонконзі уникли західних санкцій, експортуючи чіпи і навіть військові безпілотники в Росію.

«Жодних зобов'язань щодо запровадження санкцій проти Росії»

У той час як проти Алєксєя Мордашова були накладені санкції США, Європейського Союзу й Великобританії у відповідь на вторгнення Росії в Україну, уряд Гонконгу заявив, що у нього немає юридичного зобов'язання дотримуватись односторонніх санкцій.

Пізніше місцева дослідницька група з'ясувала, що в період з лютого по жовтень 2022 року в Гонконзі було знову зареєстровано 35 компаній, що ведуть бізнес з Росією. Ця цифра більш ніж удвічі більша порівняно з 13-ма новими зареєстрованими юридичними особами за той самий період у 2021 році.

Ця тенденція викликає питання про те, як російські фірми обходять західні санкції через Гонконг.

Фактично, лише кілька місяців тому, у липні, Nord Axis, нова торгівельна фірма, яка була зареєстрована в Гонконзі за дев'ять днів до вторгнення Росії в Україну, завершила операцію з придбання 10-відсоткової частки глобального торговця сировиною Trafigura в найбільшому російському нафтовому проекті Vostok Oil в Сибіру. Через західні санкції Trafigura почала розривати зв'язки зі своїм російським бізнесом у квітні 2022 року.

Оскільки історія з російськими яхтами продовжувала зростати на тлі попередження уряду США про застосування санкцій, великі банки Гонконгу, зокрема, Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), поінформували своїх російських клієнтів у місті, що їх інвестиційно-банківське обслуговування буде призупинено, хоча обслуговування особистих банківських послуг залишилося без змін.

Врешті-решт, яхта покинула Гонконг 20 жовтня, простоявши в гавані близько двох тижнів. Але зв'язок між Гонконгом і Росією залишається під питанням.

Протягом останніх днів вибухнув скандал — спільне розслідування, яке проведене агентством Reuters і базованим в Лондоні аналітичним центром з питань безпеки і оборони Royal United Services Institute (RUSI), показало, що Росії вдалося імпортувати напівпровідникові чіпи, які можуть використовуватися як для електроніки, так і для зброї, через глобальні торгові центри, включаючи Гонконг, Туреччину й Естонію.

Незабаром після того, як Росія напала на Україну 24 лютого 2022 року, уряд США запровадив мораторій, що забороняє американським компаніям постачати чіпи в Росію. Тим не менш, до 31 жовтня 2022 року Росія імпортувала електроніку на 2,6 мільярда доларів, і приблизно третина з них надійшла від західних виробників. Серед цього імпорту, чіпи, які виготовлені американською корпорацією Intel, Advanced Micro Devices Inc (AMD), Texas Instruments Inc та Analog Devices Inc., а також німецькою компанією Infineon AG, були призначені для військового використання.

Як повідомляється, одним з найважливіших постачальників для російської програми безпілотників є експортер, що базується в Гонконзі, Asia Pacific Links Ltd, який належить російському еміґранту з діловими зв'язками у материковому Китаї.

Після викриття, Китай нібито заборонив експорт своїх чіпів Loongson військового виробництва в Росію та інші країни.

Роль Гонконгу в китайсько-російському союзі

Непередбаченим наслідком російського вторгнення в Україну є те, що Китай і Росія зміцнили своє стратегічне партнерство. Китай не приєднався до інших західних країн у засудженні агресивної військової операції Росії в Україні; натомість, на тлі західних санкцій проти Росії, Китай оголосив про безмежну дружбу з Росією із «зоною без заборон».

Унаслідок блокування SWIFT, санкції, які запровадженої членами Європейського Союзу та НАТО, яка обмежує доступ Росії до найбільшої у світі мережі фінансових операцій, що налічує понад 11 000 банків, Росія перейшла на китайську Транскордонну міжбанківську платіжну систему (Cross-Border Interbank Payment System — CIPS) для розрахунків з діловими партнерами в Китаї та інші країни АSEAN (Асоціація держав Південно-Східної Азії).

У 2022 році китайсько-російська торгівля збільшилася на 33% й досягла історично високого обсягу торгів у розмірі 153,9 мільярда доларів США за перші десять місяців. Зокрема, поставки російського газу до Китаю збільшилися на 173% за перші десять місяців 2022 року, за даними російської державної телевізійної мережі RT.

Таким чином, юань став резервною валютою Росії з обсягом до 70 мільярдів доларів. Російський центральний банк також створив відкритий фонд для інвестування у дюжину китайських акцій, що котируються на Гонконгській фондовій біржі, з використанням юанів і гонконгських доларів.

Із впровадженням Центральним банком Китаю цифрового юаня (eCNY), Китай очікує, що більша кількість міжнародних транзакцій дозволить здійснювати платежі в юанях через CIPS та обходити платіжну мережу, в якій домінують США. Одночасно Росія має намір легалізувати використання криптовалют для транскордонних платежів.

Будучи ключовою платформою для китайських ініціатив «Один пояс, один шлях», Гонконг є найбільшим у світі офшорним торговим центром в юанях, де закордонні корпорації можуть здійснювати розрахунки зі своїми діловими партнерами з материкового Китаю в Гонконзі з використанням юанів. У липні 2022 року, угода Гонконгу про валютні обміни з Центральним банком Китаю була розширена на постійній основі, а резерв валютного управління Гонконгу в юанях був збільшений з 500 до 800 мільярдів юанів.

Для країн, включно з Індією, Бразилією й Туреччиною, які не приєдналися до західних санкцій проти Росії, Гонконг став би одним з найзручніших торгових центрів для здійснення ділових платежів з використанням юанів в якості альтернативи доларам США. Індійські торговці, наприклад, використовують юані та гонконгські долари при розрахунках з російськими контрагентами.

Деякі місцеві аналітичні центри, такі як Чан Ман Хунг, директор дослідницького центру «Один пояс, один шлях» при вищому навчальному закладі Чу Хай в Гонконзі, відзначили економічні можливості в умовах російсько-української війни й закликали уряд залучити більше пов'язаних з Росією корпорацій для розширення свого ринку через Гонконг.

Влада Гонконгу, схоже, дійсно підтримує приплив російського капіталу в місто. Той факт, що Лондонська біржа металів (London Metal Exchange — LME), дочірня компанія Гонконгської фондової біржі, відмовляється заборонити торгівлю та зберігання російського металу у своїй системі, привернув певну увагу.

Нещодавнє викриття участі гонконгських корпорацій в експорті напівпровідникових чіпів до Росії також може бути пов'язане з бізнес-стратегією міста. Вигнаний з Гонконгу активіст помітив цю тенденцію ще у жовтні 2022 року:

Незважаючи на протести міжнародного співтовариства, Рада з Розвитку Торгівлі Гонконгу опублікувала нині видалене повідомлення, що закликає підприємства імпортувати комп'ютерні клавіатури в Росію. Не дивно, що Гонконг став притулком для деяких підсанкційних російських олігархів. Така поведінка повинна бути викрита й присоромлена. pic.twitter.com/NxxzgAwBuf

— Натан Лоу 羅冠聰 (@nathanlawkc) 29 жовтня 2022

Навіть західні санкції надають можливості для зміцнення китайсько-російських економічних зв'язків і статусу юаня як глобальної валюти; оскільки Гонконг є міжнародним фінансовим центром, де банківська інфраструктура сильно залежить від системи SWIFT, ризик для торгівлі, пов'язаної з Росією, в Гонконзі величезний. І закордонні групи активістів Гонконгу уважно стежать за цим:

Генеральний директор Джон Лі каже, що уряд Гонконгу не визнає санкції США проти Росії, і це підвищує ймовірність того, що Гонконг може стати притулком для ухилення від санкцій. Уряд Гонконгу каже, що світові фінансові лідери на саміті є рішучими прихильниками. Чи підтримують вони також відмову визнати санкції США?

— Рада демократії Гонконгу (@hkdc_us) 17 Жовтня 2022 р.

Тим не менш, у довгостроковій перспективі, з інтернаціоналізацією юаня та розвитком eCNY, буде цікаво подивитися, чи може китайська CIPS стати альтернативною мережею фінансових операцій, яка підриває санкції ЄС та НАТО проти авторитарних режимів.

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*