Skip to Content

Яку роль відіграє Гонконг в ухиленні Росією від санкцій?

Be First!

Уряд заявив, що Гонконг немає юридичних зобов'язань запроваджувати санкції проти Росії

Китайський юань. Загальнодоступне зображення від користувача Flickr @mussikatz

Зв'язок Гонконгу з Росією привернув увагу міжнародних ЗМІ після того, як на початку жовтня 2022 року у місті була помічена суперяхта, що належить Алєксєю Мордашову, російському олігарху і союзнику президента Росії Владіміра Путіна.

А останнє викриття показало, що пов'язані з Росією корпорації в Гонконзі уникли західних санкцій, експортуючи чіпи і навіть військові безпілотники в Росію.

«Жодних зобов'язань щодо запровадження санкцій проти Росії»

У той час як проти Алєксєя Мордашова були накладені санкції США, Європейського Союзу й Великобританії у відповідь на вторгнення Росії в Україну, уряд Гонконгу заявив, що у нього немає юридичного зобов'язання дотримуватись односторонніх санкцій.

Пізніше місцева дослідницька група з'ясувала, що в період з лютого по жовтень 2022 року в Гонконзі було знову зареєстровано 35 компаній, що ведуть бізнес з Росією. Ця цифра більш ніж удвічі більша порівняно з 13-ма новими зареєстрованими юридичними особами за той самий період у 2021 році.

Ця тенденція викликає питання про те, як російські фірми обходять західні санкції через Гонконг.

Фактично, лише кілька місяців тому, у липні, Nord Axis, нова торгівельна фірма, яка була зареєстрована в Гонконзі за дев'ять днів до вторгнення Росії в Україну, завершила операцію з придбання 10-відсоткової частки глобального торговця сировиною Trafigura в найбільшому російському нафтовому проекті Vostok Oil в Сибіру. Через західні санкції Trafigura почала розривати зв'язки зі своїм російським бізнесом у квітні 2022 року.

Оскільки історія з російськими яхтами продовжувала зростати на тлі попередження уряду США про застосування санкцій, великі банки Гонконгу, зокрема, Hongkong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), поінформували своїх російських клієнтів у місті, що їх інвестиційно-банківське обслуговування буде призупинено, хоча обслуговування особистих банківських послуг залишилося без змін.

Врешті-решт, яхта покинула Гонконг 20 жовтня, простоявши в гавані близько двох тижнів. Але зв'язок між Гонконгом і Росією залишається під питанням.

Протягом останніх днів вибухнув скандал — спільне розслідування, яке проведене агентством Reuters і базованим в Лондоні аналітичним центром з питань безпеки і оборони Royal United Services Institute (RUSI), показало, що Росії вдалося імпортувати напівпровідникові чіпи, які можуть використовуватися як для електроніки, так і для зброї, через глобальні торгові центри, включаючи Гонконг, Туреччину й Естонію.

Незабаром після того, як Росія напала на Україну 24 лютого 2022 року, уряд США запровадив мораторій, що забороняє американським компаніям постачати чіпи в Росію. Тим не менш, до 31 жовтня 2022 року Росія імпортувала електроніку на 2,6 мільярда доларів, і приблизно третина з них надійшла від західних виробників. Серед цього імпорту, чіпи, які виготовлені американською корпорацією Intel, Advanced Micro Devices Inc (AMD), Texas Instruments Inc та Analog Devices Inc., а також німецькою компанією Infineon AG, були призначені для військового використання.

Як повідомляється, одним з найважливіших постачальників для російської програми безпілотників є експортер, що базується в Гонконзі, Asia Pacific Links Ltd, який належить російському еміґранту з діловими зв'язками у материковому Китаї.

Після викриття, Китай нібито заборонив експорт своїх чіпів Loongson військового виробництва в Росію та інші країни.

Роль Гонконгу в китайсько-російському союзі

Непередбаченим наслідком російського вторгнення в Україну є те, що Китай і Росія зміцнили своє стратегічне партнерство. Китай не приєднався до інших західних країн у засудженні агресивної військової операції Росії в Україні; натомість, на тлі західних санкцій проти Росії, Китай оголосив про безмежну дружбу з Росією із «зоною без заборон».

Унаслідок блокування SWIFT, санкції, які запровадженої членами Європейського Союзу та НАТО, яка обмежує доступ Росії до найбільшої у світі мережі фінансових операцій, що налічує понад 11 000 банків, Росія перейшла на китайську Транскордонну міжбанківську платіжну систему (Cross-Border Interbank Payment System — CIPS) для розрахунків з діловими партнерами в Китаї та інші країни АSEAN (Асоціація держав Південно-Східної Азії).

У 2022 році китайсько-російська торгівля збільшилася на 33% й досягла історично високого обсягу торгів у розмірі 153,9 мільярда доларів США за перші десять місяців. Зокрема, поставки російського газу до Китаю збільшилися на 173% за перші десять місяців 2022 року, за даними російської державної телевізійної мережі RT.

Таким чином, юань став резервною валютою Росії з обсягом до 70 мільярдів доларів. Російський центральний банк також створив відкритий фонд для інвестування у дюжину китайських акцій, що котируються на Гонконгській фондовій біржі, з використанням юанів і гонконгських доларів.

Із впровадженням Центральним банком Китаю цифрового юаня (eCNY), Китай очікує, що більша кількість міжнародних транзакцій дозволить здійснювати платежі в юанях через CIPS та обходити платіжну мережу, в якій домінують США. Одночасно Росія має намір легалізувати використання криптовалют для транскордонних платежів.

Будучи ключовою платформою для китайських ініціатив «Один пояс, один шлях», Гонконг є найбільшим у світі офшорним торговим центром в юанях, де закордонні корпорації можуть здійснювати розрахунки зі своїми діловими партнерами з материкового Китаю в Гонконзі з використанням юанів. У липні 2022 року, угода Гонконгу про валютні обміни з Центральним банком Китаю була розширена на постійній основі, а резерв валютного управління Гонконгу в юанях був збільшений з 500 до 800 мільярдів юанів.

Для країн, включно з Індією, Бразилією й Туреччиною, які не приєдналися до західних санкцій проти Росії, Гонконг став би одним з найзручніших торгових центрів для здійснення ділових платежів з використанням юанів в якості альтернативи доларам США. Індійські торговці, наприклад, використовують юані та гонконгські долари при розрахунках з російськими контрагентами.

Деякі місцеві аналітичні центри, такі як Чан Ман Хунг, директор дослідницького центру «Один пояс, один шлях» при вищому навчальному закладі Чу Хай в Гонконзі, відзначили економічні можливості в умовах російсько-української війни й закликали уряд залучити більше пов'язаних з Росією корпорацій для розширення свого ринку через Гонконг.

Влада Гонконгу, схоже, дійсно підтримує приплив російського капіталу в місто. Той факт, що Лондонська біржа металів (London Metal Exchange — LME), дочірня компанія Гонконгської фондової біржі, відмовляється заборонити торгівлю та зберігання російського металу у своїй системі, привернув певну увагу.

Нещодавнє викриття участі гонконгських корпорацій в експорті напівпровідникових чіпів до Росії також може бути пов'язане з бізнес-стратегією міста. Вигнаний з Гонконгу активіст помітив цю тенденцію ще у жовтні 2022 року:

Незважаючи на протести міжнародного співтовариства, Рада з Розвитку Торгівлі Гонконгу опублікувала нині видалене повідомлення, що закликає підприємства імпортувати комп'ютерні клавіатури в Росію. Не дивно, що Гонконг став притулком для деяких підсанкційних російських олігархів. Така поведінка повинна бути викрита й присоромлена. pic.twitter.com/NxxzgAwBuf

— Натан Лоу 羅冠聰 (@nathanlawkc) 29 жовтня 2022

Навіть західні санкції надають можливості для зміцнення китайсько-російських економічних зв'язків і статусу юаня як глобальної валюти; оскільки Гонконг є міжнародним фінансовим центром, де банківська інфраструктура сильно залежить від системи SWIFT, ризик для торгівлі, пов'язаної з Росією, в Гонконзі величезний. І закордонні групи активістів Гонконгу уважно стежать за цим:

Генеральний директор Джон Лі каже, що уряд Гонконгу не визнає санкції США проти Росії, і це підвищує ймовірність того, що Гонконг може стати притулком для ухилення від санкцій. Уряд Гонконгу каже, що світові фінансові лідери на саміті є рішучими прихильниками. Чи підтримують вони також відмову визнати санкції США?

— Рада демократії Гонконгу (@hkdc_us) 17 Жовтня 2022 р.

Тим не менш, у довгостроковій перспективі, з інтернаціоналізацією юаня та розвитком eCNY, буде цікаво подивитися, чи може китайська CIPS стати альтернативною мережею фінансових операцій, яка підриває санкції ЄС та НАТО проти авторитарних режимів.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*