Skip to Content

Страхова медицина: поліси є лише у 5% відсотків українців

Be First!

В Україні лише п’ять відсотків громадян уклали договори про обов’язкове медичне страхування. Переважно це корпоративний сегмент, де страхування оплачує роботодавець.

«Був випадок, коли операцію мені оплатила страхова компанія», – пригадує киянка Наталя Шостак.

А ще вся діагностика, аналізи, прийом і огляд лікарів, стоматологічні послуги і навіть один сеанс масажу. Коли у Наталі прихопила спина у святковий день, лікар уже за годину був у неї. Таку страховку їй оплачувала компанія, де раніше жінка працювала.

«Я була дуже задоволеною. І ось уже два роки намагаюся знайти собі нове страхування», – каже Наталя Шостак.

Адже індивідуальні поліси для фізичних осіб страховиків не цікавлять. Скільки чекати на медичне страхування в Україні для всіх Наталя не знає. Однак не полишає спроби застрахувати своє здоров’я. Часто вона натрапляє на дивні поліси, де майже усі випадки – не покриваються, якщо вони сталися з необачності.

«Якщо я отруїлася в кафе, то через свою неуважність? Ось такі хитрі винятки – це дуже дивна історія», – наголошує Наталя Шостак.

Страховики пояснюють, чому так складно отримати поліс:

«Страхування фізичної особи – це квиток в лікарню. Бо, ймовірно, страховку хоче отримати людина, яка збирається на лікування. Для страховиків – це прямі втрати», – пояснює генеральний директор страхової компанії Антон Кияшко.

А от страхування працівників компанії – привабливіше. Вартість поліса, наприклад, становить тисячу двісті гривень для підприємства, яке страхуватиме тисячу робітників. 

Досвід Ізраїлю

В Ізраїлі медичне страхування обов’язкове для всіх. Якщо ви найманий працівник, то кошти вираховують із вашої зарплати. За дітей сплачують батьки. Із соцвиплат пенсіонерів, малозабезпечених чи безробітних – так само автоматично забирають певну суму на страхування. Розмір стягнень у всіх різний. Він залежить від віку та історії хворіб.

«В Ізраїлі мінімальна заробітна плата 5 300 шекелів у місяць. Страховку за сім’ю із трьох чоловік – маму, тата і дитину до трьох років – треба заплатити до 300 шекелів», – розповідає мешканка Ізраїлю Уляна Дрючкова.

До страховки входять аналізи, прийом та обстеження у лікарів, часткове покриття вартості ліків. Стоматологічні послуги, наприклад, не включені. Ви можете докупити собі страховку додатково. Виклик швидкої полісом покривається, але є нюанс.

«Якщо пацієнт після виклику швидкої допомоги не був госпіталізований хоча б на добу, то виклик не покривається страховкою. Якщо перевести у гривні, то це обійдеться у вісім тисяч гривень», – каже Уляна Дрючкова.

А на прийом до вузького спеціаліста можна чекати і до кількох місяців, розповідає Уляна.

У Німеччині найстаріша страхова медицина

У Німеччині, де перший страховий поліс з’явився всередині 19 століття, медичне страхування має переважна більшість громадян. Денис Павленко живе і працює в Мюнхені. Він розповідає: якщо річний дохід німця перевищує 60 тисяч євро, то він сам вирішує, яку страховку мати, або може відмовитися від неї взагалі. Решта громадян обов’язково повинні укладати угоди. Вартість полісу становить п’ятнадцять відсотків від доходу. Половину сплачує роботодавець, половину – вираховують із зарплати.

«Покривається 95 відсотків всіх послуг, які можуть людині знадобитися на протягом життя», – каже мешканець Німеччини Денис Павленко.

Зокрема, чеки в аптеці, а також пологи. Дружина Дениса народжувала в Німеччині, і абсолютно все покрила страховка.

«Було дуже круто. Ми не мусили нікуди бігати, думати про те, що комусь щось занести», – каже Денис Павленко.

Потрапити до лікаря, якщо, приміром, застудився можна у той самий день – додому медики не приходять.

Британська «швидка» не їздить на «дрібниці»

Марина Драчук, яка проживає у Великій Британії, каже: лікарям «треба говорити, що ти помираєш», аби тебе прийняли у той самий день. В іншому разі – треба чекати.

«У дитини був кашель. Я попросила лікаря обстежити, бо переживаю. Він сказав, аби я звернулася через тиждень», – пригадує Марина Драчук. 

Телефоном медики розповідають, що приймати, і якщо за п’ять днів вам не полегшає, лікар вас огляне. Медики не ходять на домашні виклики. А «швидка» приїде, якщо дійсно є загроза для вашого життя.

«Тут не можна викликати швидку через дрібниці», – каже Марина Драчук. 

У Великій Британії обов’язкове медичне страхування покриває майже все. Решту – комерційні страхові. Кошти на відшкодування закладені у різних податках, які сплачують громадяни, розподіляються Урядом на медичні потреби.

Як страхуватимуть здоров’я в Україні?

У Національній службі здоров’я розповідають, що вони на шляху до запровадження медичного страхування. Що входитиме до пакету послуг – саме зараз і вивчають. Бо досі було невідомо, яка собівартість для державних медзакладів прийому фахівця, аналізів, операцій, лікування у стаціонарі.

«У Полтавській області будемо відпрацьовувати принцип оплати у випадку госпіталізації і ускладнень. Ці дані врахуємо у формулу», – каже речник Національної служби здоров’я України Інга Такаченко.

Збиратимуть статистичні дані, яких ніхто ніколи не збирав. Бо раніше працювала система фінансування, так званих, ліжко-місць, а не медичних послуг.

Керівник однієї з приватних столичних клінік Михайло Радуцький говорить: реформи МОЗу підтримує, але вважає, щоб запровадити медичне страхування, потрібно зробити елементарне. 

«Те що сьогодні відбувається на первинці – гарно, але це не є страховою медициною. Спочатку зробіть перепис населення. Зрозумійте скільки в країні є потенційних пацієнтів», – наголошує Михайло Радуцький.

Як повідомлялось раніше, Рудацький заявляв: без страхової медицини українці не виживуть. Однак, наголошував, що перед перед впровадженням медичного страхування важливо ухвалити закон про відповідальність лікаря і лікарні.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*