Skip to Content

Як кліматичні зміни знищують скотарство в Гімалаях

Be First!
by 24 Лютого, 2024 Події

Непальські пастухи залишають свої предковічні заняття через зміну клімату

Зображення Рабіна Пун Магара в Nepali Times. Використано з дозволу.

Ця стаття Рабіна Пун Магара спочатку була опублікована в Nepali Times, а відредагована версія перевидана на Global Voices в рамках угоди про обмін контентом.

Гірський масив Східного Рукуму провінції Лумбіні, розташований вздовж гірського хребта Дхаулагірі, цієї зими вкритий пізнім снігом. Після тривалої посухи нарешті випав сніг, але для високогірних луків вже занадто пізно, щоб знову вирости. Вони всі висохли.

Зараз відвідувачі рідко потрапляють на високогірне пасовище, що розташоване на висоті 3720 м у високогірному пасовищі Ма-Харка. Але ще 20 років тому кожна родина в селі Лукум виводила сюди своїх овець і гірських кіз на випас. Пастухи зі своїми отарами проводили пів року на колись прохолодних, зелених клаптиках пасовищ. Зараз мало хто так робить.

65-річний Расса Гурунг – один з останніх пастухів, які продовжують справу своїх предків. “Я почав приходити сюди ще немовлям на спині матері. Тоді ми не вміли читати і писати, ми всі допомагали батькам пасти овець”, – розповідає він.

Гурунг знає кожен куточок цього пасовища як свої п'ять пальців. Раніше його вівці паслися вільно, але тепер йому доводиться стежити, щоб вони не забрели на чиюсь ферму або не зайшли до сусіднього громадського лісу.

Расса Гурунг – один з останніх пастухів, які продовжують справу своїх предків. Зображення Шрісті Каркі з Nepali Times. Використано з дозволу.

Вдалині височіє гора Дхаулагірі, 8 167 метрів заввишки, і навіть на вершині цього року мало снігу. Вона схожа на гігантську темну скелю.

Вівці також помирають із загадкових причин. “Щороку помирає 40-50 овець. У мене самого зараз лише 150 овець, порівняно з 300 чотири роки тому, – каже Гурунг. – Більшість з них помирають, бо їдять отруйну траву, оскільки їстівна трава не встигає вирости. Деяких з'їдають леопарди і ведмеді”.

Він додає: “Дощ йде, коли не повинен, а сніг не йде, коли повинен. Іноді сніг не йде до березня, а іноді дощ не йде до червня, тому немає трави, на якій можна пастися”.

Високогірні громади страждають від кліматичної кризи. 2023 рік був одним із найспекотніших за всю історію Непалу.

“Підвищення середньої температури безпосередньо впливає на фермерів. Непередбачувані сезонні зміни можуть призвести до зростання нових видів, а місцеві рослини зникають”, – пояснює кліматолог Нгаміндра Дахал.

Він додає: “Структура опадів також змінилася. Іноді ми маємо несезонні хмарні зливи, іноді немає зимових дощів і настають посухи. Відсутність снігу вплинула на вівчарів”.

Дійсно, почали рости нові види трав, і для таких пастухів, як Гурунг, немає ніякого способу дізнатися, чи є вони їстівними.

Ботанік Бхакта Бахадур Раскоті погоджується, що зміна клімату вплинула на ріст їстівної трави для овець і кіз у високогірних районах. “Через зміну клімату види трав з Тараї тепер зустрічаються в горах, а гірські трави перемістилися вгору”, – додає він.

У 43-річного пастуха Жоре Пуна кілька років тому було 350 овець, а зараз – лише 250.

Жоре Пун. Зображення Рабіна Пун Магара через Nepali Times. Використано з дозволу.

Колись Лукум було великим вівчарським селом у Східному Рукумському районі. Половина з 400 домогосподарств тут пасла овець і кіз. Сьогодні тут налічується 500 домогосподарств, але лише 35 з них займаються скотарством.

Більшість населення Східного Рукуму складають магари. Для них вівчарство було способом життя. Вівці приносяться в жертву під час їхніх фестивалів, а жінки роблять одяг з їхньої вовни. Зі зникненням овець ці традиції занепадають.

“Наші пасовища виснажуються, і розведення овець стало неможливим, – каже голова приходу Манкаджі Пун. – Більше того, молоді чоловіки виїжджають на заробітки до міст або за кордон. Вони відмовляються від своїх предківських занять”.

Багато чоловіків звідси виїхали до країн Перської затоки, Малайзії чи Індії. Молодь також все частіше знаходить шляхи до Америки. Залишаються лише жінки, люди похилого віку та діти.

Графік за матеріалами Nepali Times. Використано з дозволу.

Майже в кожній родині тут є хоча б один родич, який емігрував до США. Ці сім'ї витрачають стільки ж, скільки NPR. 6 млн. рупій (45 175 доларів США), щоб дістатися туди, позичивши їх у місцевих кредиторів під високі відсотки.

Дільчан Пун Магар з Лугума ще три роки тому розводив овець. У нього було 200 овець. Не маючи змоги заробляти на життя, він також підробляв на стороні. Зараз він повністю відмовився від вівчарства і керує готелем.

“Ми не могли модернізувати вівчарство. Це було дуже багато роботи, і ми майже не заробляли грошей, тому я врешті-решт залишив цю справу”, – каже Пун Магар.

Расса Гурунг досі підтримує свою сім'ю, продаючи овець. Він каже, що заробляє 400 000 непальських рупій (3 012 доларів США) на рік, і ці гроші йдуть на освіту його дітей. “Але мої діти не зацікавлені в тому, щоб бути схожими на мене. Вони вважають, що це занадто багато роботи”, – додає він.

Зображення Рабіна Пун Магара через Nepali Times. Використано з дозволу.

Жоре Пун також називає причиною занепаду вівчарства відсутність інтересу у нового покоління. Він каже: “Люди почали ходити до школи. Тепер всі мігрують. Вівчарство – це все ж таки багато роботи”.

За даними Міністерства сільського господарства і розвитку тваринництва, у Східному Рукумі все ще налічується близько 22 000 овець. Два роки тому в країні налічувалося майже 800 000 овець. Зараз воно скоротилося до 770 000.

Зменшення поголів'я овець також вплинуло на виробництво м'яса – з 2 964 метричних тонн минулого року до 2 880 цьогоріч. Виробництво вовни також зменшилося з 584 000 кг два роки тому до 567 412 кг цього року.

About Author

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*